spot_img

Biblioteka Światowego Związku Esperantystów z Rotterdamu przekazana do BN

Biblioteka Hectora Hodlera (Biblioteco Hector Hodler) oraz materiały z archiwum Światowego Związku Esperantystów (Universala Esperanto-Asocio, UEA) w Rotterdamie przekazane zostaną uroczyście do zbiorów Biblioteki Narodowej. Wydarzenie będzie miało miejsce w poniedziałek 29 maja 2023 roku.

To jeden z największych na świecie księgozbiorów esperanto. Do Warszawy trafiło siedem i pół tony unikatowych materiałów z biblioteki i archiwum UEA. Będą również dostępne online. Polska Biblioteka Narodowa stanie się głównym centrum dokumentacji esperanto dla badaczy z całego świata.

Najcenniejszą część zbioru stanowi Biblioteka Hectora Hodlera, jeden z największych na świecie księgozbiorów esperanto, z historią sięgającą 1908 roku i działalności Szwajcarskiego Towarzystwa Esperanto w Genewie oraz zakupu poczynionego w 1912 roku przez syna wybitnego malarza Ferdinanda Hodlera – Hectora Hodlera (1887–1920), szwajcarskiego esperantystę, współzałożyciela UEA, i jego pośmiertnego daru dla UEA. To blisko trzydzieści tysięcy książek, roczników czasopism, pudeł fotografii i płyt. Wśród nich również jedne z pierwszych drukowanych publikacji w esperanto z końca XIX wieku. Znaleźć tu można również interesujące polonica – tłumaczenia na esperanto zarówno klasyki polskiej literatury, jak i literatury współczesnej.

Wśród materiałów z archiwum UEA włączonych do zbiorów BN znajdują się m.in.: zbiór dokumentujący działalność UEA (w tym dokumenty organizacyjne, korespondencja z członkami, prace na konkurs literacki), piękna kolekcja rzadkich pocztówek w esperanto, plakaty upamiętniające kolejne wydarzenia z życia UEA (światowe kongresy, zjazdy, rocznice), nagrania kursów do nauki esperanto (na płytach winylowych, kasetach vhs, kasetach magnetofonowych i płytach cd), gry i zabawki dla dzieci uczące esperanto przez zabawę, albumy fotograficzne, pamiątkowe pieczęcie.

Więcej: bn.org.pl

Źródło zdjęć: Paweł Morawiec