Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2023

Ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej. Z tej okazji warto polecić bezpłatne zbiory dostępne w bibliotekach cyfrowych. Lustro Biblioteki podaje linki do 300 legalnych źródeł.

300 bibliotek cyfrowych

Szukaj książek, rękopisów, autografów, czasopism, pamiętników, archiwaliów, fotografii, grafik, rysunków, pocztówek, filmów, animacji, nut, nagrań, map, druków ulotnych, eksponatów muzealnych i wielu innych obiektów. Wśród nich dostępne są cyfrowe kopie najcenniejszych zbiorów bibliotek, archiwów, muzeów oraz innych instytucji kultury i nauki.

Większość z nich znajduje się w domenie publicznej lub jest udostępnianych na odpowiednich licencjach, dzięki czemu można z nich korzystać nieodpłatnie i on-line.

Biblioteki cyfrowe w Polsce

Biblioteki cyfrowe na świecie