Manuskrypt z dziełami Marka Tuliusza Cycerona powrócił do zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu

Na stronie MKiDN można przeczytać relację dotyczącą przekazania do zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu manuskryptu z dziełami Marka Tuliusza Cycerona, który został skradziony pomiędzy rokiem 1961 a 1977. Odnaleziono go w ofercie antykwariatu w Nowym Jorku.

Ten cenny iluminowany łaciński manuskrypt z połowy XV wieku, zawierający dzieła Marka Tuliusza Cycerona „O starości”, „O przyjaźni”, „Paradoksy Stoików”, znajdował się w zbiorach wrocławskich, w kolekcji Biblioteki Miejskiej we Wrocławiu od początku XX w., zaś po wojnie trafił do zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu. Zachowana dokumentacja, w szczególności wykonany w 1954 r. mikrofilm, pozwoliła na sporządzenie dokładnej analizy porównawczej utraconego oraz odnalezionego manuskryptu – podkreślił wiceszef resortu kultury.

Więcej: gov.pl/web/kultura

Źródło zdjeć: freepik.com