Biblioteka Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega po remoncie

W lutym zaprezentowano po remoncie bibliotekę dzikowską w Zamku Tarnowskich, w siedzibie Muzeum-Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu. Liczące 200 lat wnętrza pierwszy raz poddano pracom renowacyjno-konserwatorskim. Renowacja biblioteki dzikowskiej trwała dwa lata i kosztowała ok. 200 tysięcy złotych. O zmianach można przeczytać na stronie Urzędu Miasta.

W ramach prac odnowiono m.in. biblioteczne wyposażenie zaprojektowane przez włoskiego architekta Francesco Marie Lanciego. Dawny blask odzyskały między innymi drewniane szafy biblioteczne z 54 grafikami – jednym z najstarszym w Polsce pocztem królów i książąt polskich autorstwa wybitnego rytownika francuskiego Benoita Farjata. Odnowiono biurko bibliotekarza zamkowego, przy którym nad dzikowskimi zbiorami pracowali wielcy znawcy literatury, sławni naukowcy. Dawny blask odzyskał też neogotycki kominek z czarnego marmuru z herbem Leliwa. W pomieszczeniu wykonano także nową posadzkę i uzupełniono ubytki w murach.

Zachęcam również do obejrzenia filmu lokalnej telewizji.

Źródło zdjęć: Urząd Miasta Tarnobrzeg