spot_img

Walentynki w bibliotece – relacje

Walentynki były dla wielu bibliotek okazją do promocji czytelnictwa. Zapraszam do zobaczenia wybranych relacji, które nadesłali bibliotekarze.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej

W tym roku Dział dla Dorosłych i Młodzieży z okazji 14 lutego przygotował specjalną akcję. Wspólnie z dyrektor MBP Anną Jastrzębiec-Witowską oraz wolontariuszką Anitką, bibliotekarki wybrały się w przestrzeń Dąbrowy Tarnowskiej, aby przypomnieć mieszkańcom o tym święcie oraz zapraszać do dąbrowskiej biblioteki. Podczas akcji rozdawane były przygotowane specjalnie na tę okazję zakładki do książki z hasłem „ZAKOCHAJ SIĘ W BIBLIOTECE”. Nie zabrakło walentynkowych gadżetów oraz dużo dobrego humoru – relacjonuje Justyna Zając, pracownik Działu dla Dorosłych i Młodzieży.

Gminna Biblioteka Publiczna w Wiżajnach

Walentynkowe święto to dobra okazja, byśmy sięgnęli po tomiki wierszy. Poezja to gatunek literacki, który nie cieszy się szczególnym zainteresowaniem w bibliotece. Dlatego co roku czytamy głośno różne wiersze, by usłyszeć swój głos w czytaniu i głos autora, który je tworzył. Czytaliśmy też Szymborską, mistrzynię prostoty, precyzji i wrażliwości. Miejsce z inspirującym sercem wciąż czeka na kolejne czytania. Zaprosiliśmy też do naszej książkowej fotobudki – relacjonuje Alicja Zajączkowska, kierownik biblioteki.

Biblioteka Publiczna w Gołdapi

W tym roku po raz pierwszy Biblioteka Publiczna w Gołdapi zorganizowała akcję „Zakochaj się w czytaniu”. Mieszkańcy naszego miasta podczas spaceru mogli spotkać wielkie czerwone serce wykonane przez pracowników biblioteki, które przechadzało ulicami. Tego dnia spacerowicze mieli za zadanie odpowiedzieć na szereg pytań, które kończyły się otrzymaniem walentynkowej niespodzianki od biblioteki. Ponadto wszyscy czytelnicy w tym dniu do wypożyczonych książek otrzymali drobny upominek walentynkowy. Kolejną akcją było wzięcie udziału w EkoWalentynkach w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gołdapi przekazując zużyte baterie przyniesione do biblioteki przez czytelników i pracowników – wymienia Agnieszka Dziobkowska, dyrektor.

Gminna Biblioteka Publiczna im. Michała Basy w Pawłowie

Walentynki odbyły się po hasłem „ ZA…CZYTAJ SIĘ NA CHWILĘ”. Biblioteka dla czytelników przygotowała wystawę książek związaną tematycznie z walentynkami, serduszka na których były imiona bohaterów literackich, które należało połączyć w pary oraz cytaty o miłości zaczerpnięte z książek Paulo Coelho „Zahir”, Emily Jane Bronte „Wichrowe Wzgórza”, Antoine de Saint-Exupery „Mały Książę”, Nicholasa Sparka „Pamiętnik”, Carlosa Ruiz Zafona „Cień wiatru”. Czytelnicy, którzy losowali serduszka otrzymywali prezent – książkę oraz słodki upominek, a dla dzieci były kolorowanki oraz lizak w kształcie czerwonego serduszka. Zachęcałyśmy naszych czytelników, aby w Walentynki przyszli do biblioteki z osobą chętną do zapisania się – opowiada Anna Michta, dyrektor.

Biblioteka Publiczna w Filipowicach

Walentynki w Bibliotece Publicznej w Filipowicach upłynęły w atmosferze twórczych, kreatywnych i przepełnionych miłością warsztatów dla najmłodszych użytkowników. Dzieci wykonały walentynkowe serca dla ukochanych osób i piękne opakowania, w których znalazły się cukierki z miłosnymi sentencjami i życzeniami. Warsztaty zostały zorganizowane we współpracy z wolontariuszkami z kl. 8. Szkoły Podstawowej w Filipowicach – opowiada Ewa Lis, pracownik biblioteki

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Gruszczycach

Wraz z początkiem lutego, w naszej małej bibliotece gościły książki-niespodzianki. Opakowane w szary papier przemawiały do czytelników cytatami, krótkimi opisami albo fragmentami recenzji. Istna randka w ciemno. Mimo miłosnej aury, książkami nie były tylko romanse. Czytelnicy mogli trafić zarówno na kryminał lub thriller, jak i poezję! Zdjęcia osób (i ich wybranek), które wyraziły zgodę na publikację powędrowały na bibliotecznego Facebooka.

Gminna Biblioteka Publiczna Banie Mazurskie

Spotkanie z dziećmi i miła niespodzianka dla czytelników w postaci słodkich lizaków i baloników oraz loteria książkowa czekały dla naszych czytelników – przekazała Agnieszka Ozimek, dyrektor GBP w Baniach Mazurskich.

Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta im. Juliana Przybosia w Strzyżowie

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Wieruszowie

Walentynki w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieruszowie to już tradycja. Co roku bibliotekarki rozkochują w książkach mieszkańców miasta, rozdając pięknie zapakowane książki – mówi Edyta Garczarek z biblioteki.

Biblioteka nr 4 im. Przyjaciół Ziemi w Łaziskach Górnych

W Walentynki w naszej bibliotece, poza okolicznościową wystawką książek o tematyce miłosnej: zrobiliśmy z uczniami okolicznościowe plakaty z aforyzmami, wierszami o miłości; pisaliśmy na serduszkach słowa „Kocham Cię” w rożnych językach; uczniowie klas starszych mogli wziąć udział w quizie literackim i połączyć odpowiednio w pary książkowych bohaterów; wszyscy chętni wycinali serduszka, na których zapisywali odpowiedź na pytanie „Moja ukochana książka”, które następnie zawisły w oknach bibliotecznych; młodsze dzieci wykonywały laurki, kolorowały misie z serduszkami; na każdego aktywnego czytelnika w tym dniu w bibliotece czekały serduszkowe lizaki. Panowała serdeczna atmosfera, pełna życzliwości i wzajemnej sympatii – mówi Joanna Roj-Adamska, nauczyciel bibliotekarz.

Gminna Biblioteka Publiczna w Rakoniewicach

O tym, że my bibliotekarze i nasi czytelnicy kochają książki nie musimy przekonywać, ale może przekonamy do ich pokochania tych, którzy jeszcze nie czytają! Z okazji Walentynek biblioteka w Rakoniewicach przygotowała okolicznościową wystawkę pod hasłem „KOCHAJ(MY) KSIĄŻKI”, z książkami o wielkiej, burzliwej, a czasami tragicznej miłości w tle, przyprawiającej czytelników o szybsze bicie serca i wzruszenie. W tym dniu na dorosłych czytelników czekały również słodkości opatrzone sentencją mówiącą o miłości do książek, na najmłodszych z kolei sercowe baloniki i walentynkowa zabawa w losowanie nagród książkowych.

Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie

Przygotowała akcję „Książkowe serca na Walentynki”. W miejscach pojawiły się książkowe serca. Można było w nich znaleźć romanse, ale też chociażby książki o miłości do zwierzaków czy poradniki dotyczące wychowywania szczęśliwych dzieci. Każdy czytelnik, który odwiedził naszą bibliotekę i wypożyczył książkę otrzymał też słodki upominek. Zachęcamy przez to działanie nie tylko do wypożyczenia książek, ale również do wspólnego czytania z najbliższą osobą, rodziną lub przyjaciółmi. Dla młodzieży przygotowaliśmy natomiast konkurs „Książki o miłości”. Został wykonany specjalny plakat, który dawał uczestnikom możliwość interaktywnej zabawy. Zadanie polegało na odgadnięciu z rozsypanki literowej trzech tytułów książek – relacjonuje Justyna Bździuch, kierownik GBP.

Źródło zdjęć: mat.pras.