spot_img

Nowe biblioteki – Dobrodzień i Nowy Korczyn

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Dobrodzieniu

Od 2 stycznia biblioteki w Dobrodzieniu są otwarte dłużej. Biblioteka przeszła też generalny remont zyskując funkcjonalnie przestrzenie. Oto krótka relacja nadesłana przez bibliotekarki.

Nasza Biblioteka przeszła generalny remont. Od zerwania starej podłogi, na której od ponad 50 lat był stary parkiet położony na szkodliwym subbicie oraz zerwania posadzki pod tymże parkietem i warstwą smoły. Została zrobiona nowa wylewka, położono specjalną wykładzinę techniczną przeznaczoną do pomieszczeń użyteczności publicznej, zmodernizowano instalację c.o. oraz odświeżono i pomalowano ściany.

W bibliotece mamy nowe regały i nową ladę przy której w końcu możemy być zwrócone twarzą do naszych czytelników. Swój niewielki, ale jakże dla nas ważny kącik zyskali najmłodsi. To był nasz priorytet – chociaż trochę przystosować nasze malutkie (bo niestety bardzo malutkie wnętrze) dla małych czytelników. Ze środków PSE pozyskaliśmy 20 tys. zł. I to tak naprawdę dało nam początek kolejnych środków i skali modernizacji na jaką udało się wykonać inwestycję. Swoją cegiełkę dołożyła Gmina Dobrodzień (30 tys. zł). Pozostałe środki to środki własne Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Biblioteki Publicznej w Dobrodzieniu.

Nasza Biblioteka zyskała nowe wnętrze: świeże i jasne. Wygodne miejsca do pracy dla pracowników, a dla czytelników wygodny dostęp do książek, miejsce do korzystania ze zbiorów na miejscu oraz stanowisko komputerowe z dostępem do internetu. W naszej bibliotece posiadamy klawiaturę dla osób niedowidzących, czytak książek. Możemy się także pochwalić kadrą: dwie nasze pracownice znają język migowy. Staramy się cały czas rozwijać i tworzyć przyjazne przestrzenie dla naszych czytelników. Tych małych i dużych. Jesteśmy dumni z naszej malutkiej, ale jakże ważnej dla naszych odwiedzających biblioteki.

Więcej: strona www biblioteki, fot. MGBP w Dobrodzieniu

Biblioteka Centrum Kultury w Nowym Korczynie

Budynek biblioteki po modernizacji zyska nową kondygnację i nowoczesne przestrzenie, w tym salę multimedialną oraz sale konferencyjne i do zajęć kulturalno-edukacyjnych. Inwestycja ma kosztować ok. 2 mln złotych i potrwać do końca roku.

Wykonawca wymieni wszystkie instalacje m.in. elektryczne oraz centralnego ogrzewania. Pomieszczenia będą klimatyzowane, zostaną również w pełni wyposażone. Biblioteka zyska nową jakość, zostanie przeniesiona z pierwszego piętra na parter, dzięki czemu będzie bardziej dostępna – mówi burmistrz miasta.

Więcej: Budynek Biblioteki Centrum Kultury przejdzie metamorfozę, fot. UMiG Nowy Korczyn (także lead)