spot_img

Z książką od papirusu do gigabajtów

Przez kilka ostatnich miesięcy Biblioteka Publiczna w Krynicy-Zdroju realizowała projekt „Z książką od papirusu do gigabajtów”. Cykl wydarzeń obejmował zajęcia czytelnicze, warsztaty, spotkania autorskie – w sumie kilkanaście spotkań, w których wzięło udział ponad 250 osób, głównie dzieci, dorosłych i seniorów. Podsumowanie działań oraz materiały przesłała Agata Jarosz.

Na temat wszystkich działań powstał krótki film promocyjny, który można obejrzeć na kanale YouTube biblioteki.

– Atrakcje przygotowane dla użytkowników naszej biblioteki w ramach projektu spotkały się z żywym odbiorem i zainteresowaniem wszystkich grup wiekowych. Liczne pytania o kolejne tego typu działania zachęcają nas do przygotowywania następnych projektów, a okazją będzie ogłoszony już przez MKiDN konkurs na działania w roku 2023 – powiedziała Magdalena Krzeszowska, dyrektor Biblioteki Publicznej w Krynicy-Zdroju.

Zajęcia odbywały się równolegle we wszystkich placówkach biblioteki na terenie Krynicy-Zdroju, Tylicza i Berestu. W przygotowanych propozycjach wzięły udział także dzieci z innych okolicznych miejscowości. Uczestnicy poznali różne formy książki – od papirusu, tabliczki glinianej, pisanej ręcznie i drukowanej, aż po ebooki i audiobooki czy książeczek sensorycznych. Nie tylko poznali, ale sami pisali na tabliczkach glinianych, używali hieroglifów czy próbowali artystycznie zdobić inicjały. Scenariusze warsztatów, przygotowane przez pracowników biblioteki są udostępnione na stronie biblioteki.

Dzieci uczestniczyły w spotkaniu z autorem o tajemniczym pseudonimie Pan Poeta, a dorośli mieli okazję poznać piśmiennictwo o Sądecczyźnie podczas spotkania z Agatą Tobiasz.

Jak powstają audiobooki i słuchowiska? – dowiedzieli się uczestnicy warsztatów emisji głosu i dykcji. Pod kierunkiem aktorki Karoliny Fortuny i dźwiękowca Piotra Barcika ćwiczyli czytanie i nagrywanie audiobooka „Bezwstydnie krótkie”. Po profesjonalnym montażu nagranie audio zostało udostępnione do odsłuchiwania na kanale YT biblioteki.

Natomiast dla pasjonatów konkursów i zagadek powstał internetowy quiz o książkach. Pytania i zabawne odpowiedzi dotyczą książek znanych polskich autorów, którzy w ostatnich latach spotkali się z najmłodszymi czytelnikami krynickiej książnicy.

Źródło zdjęć: mat.pras.