spot_img

Jak powstał największy księgozbiór starożytności i kto go zniszczył?

W National Geographic ukazał się artykuł na temat Biblioteki Aleksandryjskiej. Przybliżono w nim historię starożytnej książnicy, opisano gromadzone zbiory oraz sposób na zwiększanie księgozbioru, wymieniono osoby mogące korzystać z biblioteki i przedstawiono pracę bibliotekarzy. Odpowiedziano również na pytanie o to, kto zniszczył Bibliotekę Aleksandryjską. Na końcu wspomniano o współczesnej bibliotece.

Podstawę zbiorów bibliotecznych stanowić miała biblioteka Arystotelesa, zakupiona przez Ptolemeusza. Podobno wszystkie statki, odwiedzające aleksandryjski port, musiały oddać swoje zwoje, które trafiały do biblioteki, a w zamian otrzymały kopie. Na tej samej zasadzie każdy, kto wjeżdżał do Aleksandrii z jakąś księgą, musiał ją zostawić w depozycie biblioteki. Mógł ją odebrać dopiero po jej skopiowaniu. Dzięki temu zbiory szybko rosły. Biblioteka Aleksandryjska zawierała w pierwszych stuleciach działalności ok. 200 tysięcy rękopisów.

Więcej: national-geographic.pl

Źródło zdjęć: Wikimedia Commons – Tolzmann, Don Heinrich; Alfreda Hessela i Rubena Peissa. Pamięć Ludzkości . Nowy zamek, DE: Oak Knoll Press, 2001