spot_img

Współpraca wolontariuszy i bibliotekarzy

Wielokulturowa, otwarta na współpracę, budująca relacje, poszerzająca horyzonty, gotowa na wymianę doświadczeń. Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Pilcha w Kielcach nie bez powodu otrzymała Znak Jakości Europejskiego Korpusu Solidarności. Tutaj można: spotkać wolontariuszy z całego świata, poznać kulturę ich krajów, życie codzienne, zapisać się do Biblioteki, wypożyczyć literaturę obcojęzyczną, nauczyć się języka obcego, skorzystać z Internetu i strefy VR, zagrać w gry planszowe i komputerowe, spędzić czas wolny w sposób kreatywny, rozwijać swoje zainteresowania, wziąć udział w interesujących wydarzeniach. Doświadczeniem wolontariatu z czytelnikami Lustra Biblioteki dzieli się Agata Zając z Działu Gromadzenia, Opracowania i Udostępniania Zbiorów.

W czerwcu 2020 roku Miejska Biblioteka im. Jerzego Pilcha w Kielcach otrzymała Znak Jakości Europejskiego Korpusu Solidarności dla wolontariuszy. To certyfikat przyznawany przez Narodową Agencję Europejskiego Korpusu Solidarności, który potwierdza, że organizacja spełnia wszelkie standardy związane z zapewnieniem najwyższej jakości realizowanych projektów. Biblioteka, przy współpracy z Regionalnym Centrum Wolontariatu w Kielcach, angażuje się w ,,Projekt wolontariatu długoterminowego w placówkach kultury i edukacyjnych”. Pragnie wspierać młodych ludzi z różnych krajów w ich indywidualnym rozwoju, daje im szansę na zdobycie doświadczenia i pracę w innej kulturze.

Do tej pory pracę kieleckiej książnicy wspomagali wolontariusze z Francji, Gruzji, Hiszpanii, Libii, Turcji i innych państw świata. Obecnie, w dwóch filiach – językowej (Filia nr 9) i Poczytalni Na dVoRcu (Filia nr 7), pracownicy współpracują z czwórką wolontariuszy z Jordanii, Ukrainy i Włoch. Na czym polega ta współpraca? Młodzi ludzie poznają pracę filii, ich zbiory, nowinki technologiczne. Razem z bibliotekarzami prowadzą zajęcia w placówkach bibliotecznych, przedszkolach, szkołach, podczas których opowiadają o życiu codziennym i kulturze swoich krajów. Nagrywają także krótkie filmy, które prezentowane są w mediach społecznościowych. Biorą udział w wielu akcjach promujących czytelnictwo, takich jak: bookcrossing, flash mob, gry miejskie i inne. Wolontariusze zwiedzają także Kielce, poszerzają swoją wiedzę o regionie, poznają lokalną kulturę, polskie obyczaje i język.

W tym roku Anya i Dmytro z Ukrainy prowadzą w Poczytani Na dVoRcu lekcje języka angielskiego dla swoich rodaków mieszkających obecnie w Kielcach, pomagają jako tłumacze podczas zajęć dla obcokrajowców odbywających się w Mediatece. Uczestnicy spotkań zapoznają się z zasadami funkcjonowania biblioteki, dowiadują się jak założyć kartę, skorzystać ze stanowisk e-sportu, strefy VR i Internetu, w jaki sposób zamówić e-booka.

Francesco z Włoch zajmuje się ukraińskimi dziećmi, podczas gdy ich mamy uczą się szydełkowania na warsztatach organizowanych w Filii nr 9. Sympatyczny mieszkaniec stolicy włoskiej prowincji Abruzzo chętnie spędza czas w bibliotece. Opowiada o kulturze swojego kraju dzieciom i dorosłym biorącym udział w imprezach, m.in. w spotkaniach z cyklu „Piccolo Italiano” czy „Wieczorach kulturalnych dla społeczności lokalnej w bibliotece językowej”.

Wzajemna współpraca wolontariuszy i bibliotekarzy, wymiana doświadczeń i dobre relacje przynoszą obu stronom satysfakcję oraz interesujące efekty. Bez względu na to, czy ktoś jest Brytyjczykiem, Francuzem, Japończykiem Polakiem, Turkiem, Ukraińcem, Włochem… na pewno znajdzie w Miejskiej Bibliotece im. Jerzego Pilcha w Kielcach przyjazne miejsce dla siebie oraz wielu przyjaznych, otwartych ludzi. Biblioteka to dobre miejsce dla każdego, miejsce bez granic.

Źródło zdjęć: mat.pras.