Świadome zniszczenie zbiorów BN przez Niemców pozostało bez jakiejkolwiek rekompensaty

Pod takim tytułem w weekend w serwisie dzieje.pl opublikowano wywiad z dyrektorem Biblioteki Narodowej. Katarzyna Krzykowska rozmawiała z dr. Tomaszem Makowskim o stratach, jakie poniosła Narodowa Książnica i inne biblioteki w wyniku II wojny światowej.

Jednym z symboli wojennych dziejów polskich bibliotek jest urna z popiołami rękopisów i starodruków BN, które zostały spalone przez niemieckich żołnierzy (widoczna na zdjęciu oraz dostępna na polona.pl):

Niemym świadkiem i symbolem wojennych dziejów polskich bibliotek pozostaje urna z popiołami rękopisów i starodruków Biblioteki Narodowej i innych cennych warszawskich bibliotek spalonych przez niemieckich żołnierzy w gmachu Biblioteki Ordynacji Krasińskich jesienią 1944 r. Samych rękopisów BN straciła 50 tysięcy. Nikt ich już nie przeczyta.

Więcej: dzieje.pl

Źródło zdjęć: BMM