spot_img

Senat ustanowił Rok 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej

W przyszłym roku będziemy świętować 100. rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej, wybitnej poetki i laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Właśnie Senat RP uhonorował jej imieniem rok 2023.

W uchwale o ustanowieniu roku 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej czytamy: O doniosłości literackiego dorobku Wisławy Szymborskiej świadczą nie tylko nagrody, ale także fakt, że Szymborska wciąż ma wierne grono czytelników w Polsce i za granicą. Inspiruje literaturoznawców, kulturoznawców, filozofów, krytyków sztuki, a także zwykłych czytelników, którzy znajdują w jej poezji odpowiedzi na najważniejsze pytania. Tematy, które poruszała w swojej poezji, wciąż są aktualne. Forma, jaką się posługiwała, ciągle zachwyca mistrzostwem

Senatorowie przypominają też w uchwale, że: Szymborska – poetka fascynuje czytelników na całym świecie, stała się ambasadorką polskiej kultury za granicą. Jej wiersze zostały przetłumaczone na ponad czterdzieści języków.

Część twórczości autorki można zobaczyć w bibliotece cyfrowej polona.pl, która została udostępniona za zgodą spadkobierców.

Pomocną listę patronów roku 2023 znajdziesz TUTAJ.

Źródło zdjęć: freepik.com