spot_img

Noc Bibliotek „To się musi powieść”. Relacje z lokalnych obchodów

W tym roku hasło „To się musi powieść” było interpretowane na wiele sposobów. Akcja Noc Bibliotek i atrakcje jej towarzyszące przyciągnęły wiele osób na nocowanie między regałami, do bibliotecznego kina, do wspólnego czytania, na różne warsztaty i zabawy.

Gminnej Biblioteki Publicznej w Młodzieszynie

Jeżeli chodzi o podsumowanie całej sobotniej akcji to z czystym sumieniem możemy stwierdzić „TO SIĘ POWIODŁO”! Frekwencja przerosła nasze oczekiwania, czasami wręcz mieliśmy wrażenie, że nasza biblioteka jest z gumy, bo to był prawdziwy cud, że zmieściła się w niej taka ilość osób – mówi Daniel Janiak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Młodzieszynie.

Biblioteka Publiczna w Łomiankach

Wszyscy tajni agenci mieli nie lada wyzwanie! Duch oraz Smok uciekli ze swoich dotychczasowych książek w poszukiwaniu nowych, niesamowitych przygód. Po rozwiązaniu serii zagadek agenci otrzymali podpowiedź, jak ująć Smoka, a potem próbowali przekonać go do zamieszkania w nowej powieści. Na zakończenie tworzyli tajne hasła oraz wykonywali różne przedmioty przy pomocy długopisów 3D.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu

Wielka kumulacja wydarzeń – Noc Bibliotek 2022, Weekend Seniora z Kulturą 2022 oraz „last but not least” Jeżycki Sklep, czyli Garażówko-Piwnicówka – stała się okazją do promocji czytelnictwa i kultury regionu wielkopolskiego, dzielenia się książkami, integracji sąsiedzkiej, szerzenia idei recyclingu rzeczy i ubrań oraz eko działań. Każdy mógł wziąć udział bookcrossingu i podzielić się książką z innymi – relacjonuje Izabela Przyłuska, rzecznik WBPiCAK.

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy

W tym roku niezwykle dopisali uczestnicy, którzy licznie zgromadzili się w sześciu placówkach bibliotecznych. Niektórzy również odwiedzali po dwie placówki, żeby jak najwięcej skorzystać. Oto wideo-relacja z bemowskiej Nocy Bibliotek.

Gminna Biblioteka Publiczna im. Michała Basy w Pawłowie

Tegoroczne hasło zbiegło się z debiutem pisarskim Iwony Jaworskiej , czytelniczki naszej biblioteki pochodzącej z Radkowic gmina Pawłów. Książka „Szklana forteca” to pierwszy tom cyklu Edynburg. W drugiej części spotkania swoją wystawę książek niekonwencjonalnych przedstawił Radosław Nowakowski. Pan Radosław sam projektuje, wykonuje i drukuje książki, które można oglądać na wystawach i targach, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu

Tu Noc Bibliotek odbyła się po raz pierwszy pod hasłem „To się musi powieść – Kreatywnie i aktywnie, czyli z literaturą od kuchni”. W imprezie, przeznaczonej dla najbardziej aktywnych małych czytelników (w wieku od 8 do 12 lat), wzięło udział 25 dzieci. Zajęcia poprzedzone były spotkaniem autorskim z Joanną Krzyżanek, dzięki czemu dzieci przeniosły się do pachnącego i smacznego świata książek kucharskich autorki. Wzięły również udział w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez panią Krzyżanek i przyrządziły z bohaterką jej książek – gąską Walerią przepyszne jadalne waflowe autoportrety. Ponadto odbyły się kreatywne warsztaty zabawy światłem i rysowania długopisami 3D.

Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Gorzowie Wielkopolskim

Spotkaliśmy się o godzinie 18 z trzynastką cudownych uczniów naszej szkoły. Wzorem poprzedniego roku rozpoczęliśmy od projekcji filmu Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Nawet nie przypuszczacie, ile emocji wzbudziło rozwiązywanie zagadki detektywistycznej. Wśród naszych gości byli również detektywi, którym udało się rozwiązać zagadkę i wskazać złodzieja. Następnie przeszliśmy w parach, trójkach, grupach rodzinnych czy klasowych do tworzenia Historii pewnego guzika. Dzieci przyniosły z domu swój guzik i każdy zespół odpowiadając na pięć kierowanych pytań stworzył opowieść o guziku, który pewnego dnia oderwał się od swojego ubrania i zaczął nową przygodę. Na koniec spotkania dzieci otrzymały zakładki oraz karty Wyzwania Czytelniczego Rok z Tytułem. Przed nimi 9 miesięcy przygody z różnymi książkami. Do domu każdy poszedł z książką wypożyczoną w ciemno – owiniętą w gazetowy papier – relacjonuje Maja Wilczewska.

Gminna Biblioteka Publiczna w Kobylnicy

W tym roku Noc Bibliotek odbyła się w filli we Wrzącej. Głównymi atrakcjami z uwagi na udział jednak młodszych czytelników były zabawy i zgadywanki bajkowe, ale nie zabrakło także zabaw wyostrzających umysł, zmysł smaku, zapachu czy dotyku. Z uwagi na fakt, że dzieci uwielbiają zdjęcia, pozy i przebieranki, to w tym roku każdy mógł zrobić sobie zdjęcie/selfie w specjalnej ramce „List Gończy. Poszukiwany/poszukiwana”. Ostatnią atrakcją jak co roku była projekcja filmu – opisuje Paulina Olszewska.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Korszach

W piątkowy wieczór młodzi czytelnicy spotkali się w korszeńskiej bibliotece z okazji ogólnopolskiej Nocy Bibliotek pod hasłem „To się musi powieść”. Na uczestników czekało wiele atrakcji. Warsztaty kreatywne z tworzenia niepowtarzalnych breloczków, kiermasz książek, a późnym wieczorem czytelnia dla dzieci zamieniła się w kino. Dzieci w skupieniu oglądały film i z bohaterami rozwiązywały zagadkę oraz zajadały popcorn. Po udanym seansie odbyła się zagadkowa podróż po zakamarkach biblioteki. Uczestnicy spotkania musieli wykonać zadania, aby rozwiązać biblioteczny quest i odkryć tajemnice naszej biblioteki – pisze w relacji Anna Szumkowska.

Źródło zdjęć: mat.pras. wskazanych bibliotek