spot_img

Magiczna Noc z Harrym Potterem w BPiCK w Trzciance

W podróż do magicznego świata Harry’ego Pottera i jego przyjaciół zabrała swoich czytelników Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury w Trzciance poprzez szereg atrakcji przygotowanych na tegoroczną Noc Bibliotek, która odbywała się pod hasłem „To się musi powieść”. Relację przesłał Leszek Malicki, instruktor BPiCK.

„Magiczna noc z Harrym Potterem” rozpoczęła się 1 października już o godzinie 13.00, a spragnionych czarodziejskich wyzwań i magicznych mocy czytelników powitała Dominika Jeske, dyrektor BPiCK w Trzciance wraz z samym Harrym Potterem i Hermioną Granger. Bohaterowie powieści J.K. Rowling mieli dla każdego mugola odwiedzającego bibliotekę garść fasolek wszystkich smaków, zaczarowane lizaki oraz inne, przerażająco pyszne smakołyki.

Otwarciu towarzyszył także wiersz poetki Joanny Mueller – „Wciąganie w czytanie”, ponieważ w całej tej zabawie chodzi o to, by czytać i dzięki temu odkrywać nowe światy oraz poszerzać swoje horyzonty. Wiersz odczytał nasz magiczny gość – Harry.

Już od pierwszych minut „Magicznej nocy z Harrym Potterem” jej najmłodsi uczestnicy mogli wziąć udział w konkursie na „Najlepsze przebranie w stylu ulicy Pokątnej”. Jego finał miał miejsce w Czytelni dla Dorosłych BPiCK, gdzie wyłoniono najlepsze czarodziejskie stylizacje.

Tego magicznego dnia w naszej bibliotece czekały niezliczone atrakcje, przygotowane przez zaproszonych gości oraz pracowników BPiCK. Biblioteka, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, zmieniła się w Hogwart, zapraszając do świata Gryffindoru, Ravenclawu, Hufflepuffu oraz Slytherinu. Dla spragnionych nadprzyrodzonych wrażeń były czarodziejskie eksperymenty „Światło i Powietrze”, które poprowadziła Ewa Malka, mgr fizyki, informatyki, nauczyciel Zespołu Szkół Akademickich we Włocławku. Miłośnicy decoupage’u mogli stworzyć podczas warsztatów „Magiczne pudełka” niepowtarzalne i piękne skrzyneczki, które skryją niejedną tajemnicę. Nie lada wyzwania przyniosły „Lekcje z Hogwartu”, których uczestnicy tworzyli czarodziejskie różdżki oraz wzięli udział w meczu quidditcha.

Dla uwielbiających spotkania ze zwierzętami biblioteka przygotowała „Bliskie spotkania z sowami z Hogwartu”. Dawid Karasiewicz opowiedział najmłodszym, jakie są zwyczaje tych pięknych ptaków. Pełen magii był także czas spędzony z czarodziejem Łukaszem Szydlikiem, który porwał publiczność do zaczarowanego świata iluzji. Natomiast pamiątkowe zdjęcie z Hogwartu można było zrobić na ściance fotograficznej w Wypożyczalni dla Dorosłych.

Noc Bibliotek, przygotowana przez BPiCK, zakończyła się pokazem filmu „Harry Potter
i Kamień Filozoficzny”. W „Magicznej Nocy z Harrym Potterem” wzięło udział kilkaset osób, a z uwagi na spore zainteresowanie, prawie wszystkie zaplanowane atrakcje odbywały się dwukrotnie.

Źródło zdjęć: mat.pras. BPiCK