spot_img

Ta biblioteka jest w Polsce i właśnie obchodzi jubileusz 10-lecia!

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach to jedna biblioteka dwóch uczelni – Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego. Jej otwarcie obserwowałam od fundamentów. Była to jedna z pierwszych nowych bibliotek zaprezentowanych w Lustrze Biblioteki. Do dziś dla mnie to jedna z najlepiej funkcjonujących w kraju, zaprojektowana z myślą o użytkownikach, a przede wszystkim otwarta dla każdego.

Gmach Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej został zaprojektowany przestrzennie i funkcjonalnie. Całość budynku jest dobrze oświetlona światłem dziennym, dzięki konstrukcji 4004 okien szczelinowych. Budynek został dostrzeżony wielokrotnie. W 2012 roku CINiBA znalazła się między innymi wśród wyróżnionych 101 najciekawszych budynków dekady, w 2013 roku zdobyła tytuł Building of The Year 2012 jako najpiękniejszy obiekt w kategorii Muzea i Biblioteki, pokonując blisko 1000 innych z całego świata. Warto dodać, że gmach biblioteki znajduje się w miejscu dawnego lodowiska Torkat, na którym rozgrywano najważniejsze zawody hokejowe i rewie na lodzie.

CINiBA gromadzi 1,2 mln zbiorów, z czego 400 tys. publikacji jest w dostępie publicznym. Jeszcze więcej, bo ok. 2 mln woluminów, mogą pomieścić magazyny rozłożone na 54 km regałów.

Do dyspozycji czytelników są wypożyczalnie, czytelnie, kabiny do pracy indywidualnej, stanowiska komputerowe, przestrzenie do odpoczynku, sale konferencyjne i dydaktyczne. Znajdują się tutaj też selfchecki do samodzielnego wypożyczania. Wrzutnia, jedna z najnowocześniejszych w Polsce, pozwala na całodobowy zwrot książek. Ta forma bezkontaktowego zwrotu jest cały czas bardzo popularna – dokonano za jej pomocą zwrotu ponad 353 tys. książek do końca 2021 roku.

Biblioteka w ten sposób poradziła sobie bardzo dobrze w czasie epidemii. Postawiła na bezkontaktowe formy usług. Oprócz wspomnianej wrzutni, był to też książkomat zrobiony z szafek depozytowych w szatni (2059 wypżyczeń w okresie kwiecień-czerwiec 2020). Pomocne dla użytkowników były też e-usługi: elektroniczne zamawianie skanów, zdalna rejestracja użytkowników, dydaktyczna biblioteka cyfrowa UŚ czy bazy danych.

– Przez minioną dekadę CINiBA starała się służyć nauce i kulturze, spełniać oczekiwania użytkowników, wspierać ich indywidualne ścieżki rozwoju, a jednocześnie, jako biblioteka otwarta, tworzyć miejsce przyjazne w przestrzeni fizycznej oraz duchowej. Ostatnie dziesięciolecie stanowiło zatem czas wpisywania się książnicy w przestrzeń miasta, zaznaczania i konstytuowania swojej obecności w sercu kampusu akademickiego, w katowickiej Strefie Kultury, tworzącym się wzdłuż bulwarów Rawy Miasteczku Nauki, czy na mapie Śląska. Był to czas budowania i umacniania własnej marki, opartej, wzorem koncepcji marki z pasją, na innowacyjności, kreatywności, świadomym i odważnym spoglądaniu w przyszłość, dbałości o jakość oferowanych usług oraz potencjale i zaangażowaniu zespołu pracowników CINiB-y – mówi prof. Dariusz Pawelec, dyrektor.

Jubileusz obchodów 10-lecia to także interdyscyplinarna debata „Biblioteka przyszłości” z udziałem ekspertów, która odbędzie się dziś. Przedstawiciele różnych dziedzin nauki i sztuki będą zastanowić się, jakie wyzwania niesie perspektywa najbliższych lat.

Zachęcam do zobaczenia zdjęć wykonanych przez Pawła Morawiec oraz archiwalnych fotografii z otwarcia 10 lat temu.

Obecnie

10 lat temu