spot_img

Noc Bibliotek już 1 października!

8. edycja ogólnopolskiej Nocy Bibliotek odbędzie się w sobotę 1 października 2022 r. pod hasłem „To się musi powieść” w ponad 1000 bibliotekach w całej Polsce. Lustro Biblioteki od początku wspiera akcję i zaprasza biblioteki do udziału.

Codziennie dołączają kolejne miejsca – biblioteki publiczne, szkolne, wyższych uczelni, instytucji, organizacji, najstarsze książnice, ale też biblioteki społeczne, zakładane oddolnie przez lokalne społeczności.

Noc Bibliotek to jedno z największych wydarzeń czytelniczych w Polsce – wielkie święto bibliotek i czytelników. W niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z zasobów bibliotek jako otwartych, najbliższych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi.

Noc Bibliotek

W bibliotekach tej niezwykłej nocy czekają na czytelników specjalne wydarzenia – niecodzienne spotkania z literaturą, jej gwiazdami i integracja z sąsiadami, w tym gośćmi z Ukrainy. Odbędą się m.in.: ogólnopolska gra twórcza „To się musi powieść”, spotkanie śpiewacze z Adamem Strugiem, wieczór opowieści z Małgorzatą Litwinowicz i Oleną Yeremenko, polsko-ukraiński flirt literacki z Juliuszem Słowackim, a także: rozgrzewki z opasłymi tomami, nocowania w bibliotece, ostre dyżury literackie, warsztaty detektywistyczne, wystawy zbiorów specjalnych i zwiedzanie magazynów, pokazy filmowe, silent disco i potańcówki, warsztaty międzypokoleniowe, maratony czytania, łasuchy literackie i wiele innych nietypowych wydarzeń z książkami w roli głównej.

1 października o godz. 21.00 uroczyście zainaugurujemy 8. Noc Bibliotek w odnowionych wnętrzach Biblioteki Narodowej w Warszawie w licznym gronie twórców. Wydarzenie będzie transmitowane.

Do Biblioteki Narodowej zapraszam szczególnie!