spot_img

Legionowska Mobilna Biblioteka

Tego lata Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie uruchomiła Mobilną Bibliotekę. Było to możliwe dzięki realizacji projektu „Biblioteka – dom inicjatyw”, którego głównym celem jest promocja czytelnictwa oraz wzmacnianie roli bibliotek jako miejsca jednoczącego społeczność lokalną. Projekt dofinansowany jest z programu „BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność”.

Mobilna Biblioteka pojawiała się na Legionowskich placach zabaw w lipcu i sierpniu. Przy charakterystycznym żółtym wózku dorośli mogli założyć kartę sobie i dzieciom, porozmawiać z bibliotekarką, a także poznać ofertę legionowskiej książnicy. Legionowianie w wieku 25-44 lata zachęcani byli do wypełnienia ankiet dotyczących ich oczekiwań wobec biblioteki i mających zdiagnozować potencjał kulturowy mieszkańców miasta. Dzieci w tym czasie bawiły się pod opieką animatorki.

Zarówno osobom dorosłym, jaki i dzieciom bibliotekarze proponowali skorzystanie ze starannie dobranego księgozbioru Mobilnej Biblioteki, który zawierał nie tylko atrakcyjne nowości wydawnicze, ale także pozycje szczególnie poczytne, czy początki wciągających cykli. Były to przede wszystkim takie tytuły, które, dzięki ciekawej fabule, są w stanie przywrócić radość z czytania nawet tym osobom, które od ukończenia szkoły nie miały kontaktu z książką i skłonić je do sięgnięcia po kolejną część. Możliwość wyboru interesującej lektury była szansą na wymianę opinii na temat literatury, mieszkańcy chętnie dzielili się z bibliotekarzami informacjami o swoich zwyczajowych lekturach, albo opowiadali co sprawia, że książka nie jest istotnym elementem ich życia.

Jednak Mobilna Biblioteka to nie tylko wyjścia na place zabaw. – Wózek wykorzystujemy przy każdej możliwej okazji – mówi Tomasz Talarski, dyrektor biblioteki. – Ostatnio było to Narodowe Czytanie, co jakiś czas pojawiamy się też w holu dworca, w którym znajduje się nasza główna siedziba, by zwrócić uwagę podróżnych, że piętro wyżej znajduje się miejsce, które może im zaoferować o wiele więcej, niż nowości wydawnicze. Jest to dla nas niepowtarzalna okazja, żeby dotrzeć do tych osób, które nie korzystają jeszcze z usług biblioteki.

Źródło zdjęć: mat.pras.