spot_img

Biblioteka we Włocławku: niestereotypowe wnętrza w nowej rzeczywistości

Gmach główny Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zdzisława Arentowicza we Włocławku, zlokalizowany w samym sercu miasta, znają chyba wszyscy włocławianie. 15 lipca 2022 r., po dwuletnim okresie modernizacji i przebudowy, otworzył swoje niestereotypowe wnętrza w nowej rzeczywistości, niebanalnym stylu i świeżej jakości dla wszystkich, którzy swój wolny czas mają ochotę spędzić w doborowym towarzystwie książek i aurze kultury. Relację nadesłała Martyna Dębczyńska z Działu Promocji.

Budynek posiada powierzchnię 2300 mkw. Mieści się w nim dwukondygnacyjna Wypożyczalnia książek dla dorosłych z podziałem na część beletrystyczną oraz popularnonaukową, Czytelnia z księgozbiorem regionalnym i dostępem do licznych tytułów prasowych oraz przestronna Sala Kameralna ze sceną muzyczną.

Fani multimediów niewątpliwie odnajdą swoje miejsce w Mediatece, gdzie mogą korzystać z bieżni VR, konsoli Playstation, stanowisk odsłuchowych oraz bogatego zbioru audiobooków, filmów i płyt CD z muzyką. Gratkę dla najmłodszych czytelników stanowi Strefa Dziecka, w której poza książkami, dzieci odkryją wiele form aktywności m.in.: magiczny dywan, roboty interaktywne, klocki Lego, ścianę do kolorowania kredą, czy huśtawkę.

Pomieszczenia dostępne użytkownikom biblioteki zdobią neony zachęcające do sięgnięcia po lekturę… i nie tylko. Dostępne na parterze automaty oferują kawę, napoje i przekąski. W korytarzu na każdym piętrze oraz na parterze znajduje się ekran wyświetlający informacje o aktualnej ofercie kulturalnej biblioteki.

Całe spektrum innowacyjnego wyposażenia biblioteki dopełniają magazyny, zaopatrzone w kompaktowe regały przesuwne, mogące pomieścić aż 3000 mb książek i prasy. Tuż przed wejściem głównym do budynku została zainstalowana wrzutnia na książki, czynna przez całą dobę przez 7 dni w tygodniu, tym samym umożliwiająca zwrot materiałów bibliotecznych w każdym dogodnym dla czytelnika terminie.

Elewacja budynku przy ul. Warszawskiej zyskała nowe barwy; szarą, czerwoną, zieloną i żółtą, dzięki czemu spójnie współgra z kolorystyką wnętrza biblioteki oraz harmonizuje się z otaczającymi budynkami, subtelnie się wyróżniając.  

Źródło zdjęć: mat.pras. MBP