spot_img

Wakacje w bibliotece, czyli jak spędzić czas z książką i ciekawymi gośćmi

Gminna Biblioteka Publiczna im. Michała Basy w Pawłowie każdego roku organizuje zajęcia i spotkania wakacyjne, które nie tylko promują literaturę, ale także uczą kreatywnego myślenia i podpowiadają, jak można ciekawie spędzić wolny czas. Zapraszamy na relację Ewy Czajkowskiej.

Za nami pierwszy miesiąc wakacji, podczas których spotykaliśmy się na wtorkowych grach planszowych, zajęciach z robotem Photon i czwartkowych spotkaniach z przedstawicielami ciekawych zawodów.

Przedstawicielki firmy kosmetycznej jako pierwsze odwiedziły bibliotekę. Spotkanie połączone było z promocją nowości bibliotecznych – książek kulinarnych i dotyczących rozwoju osobistego. Konsultantki zaprezentowały paniom kosmetyki wegańskie do pielęgnacji ciała. Wystawa książek połączona z wystawą kosmetyków odniosła pożądany skutek. W efekcie upiększone panie zainteresowały się nie tylko kosmetykami, ale także książkami tematycznie związanymi z kobietą, które chętnie pożyczyły do domu.

Kolejne czwartkowe spotkanie odbyło się z mieszkanką naszej gminy, panią marynarz Justyną Adamczyk, pierwszym oficerem żeglugi wielkiej. Taki zawód wykonywany przez kobietę to rzadkość. Pozwala pływać po największych morzach i oceanach całego świata oraz zwiedzać nawet najbardziej odległe zakątki naszego globu. Spotkanie rozpoczęło się przeczytaniem książeczki przez panią Justynę „Mam przyjaciela marynarza”. Wszyscy z zainteresowaniem oglądali wyświetlane zdjęcia i krótkie filmiki ukazujące pracę w porcie i życie na statku

Wielką furorę wśród dzieci, a szczególnie chłopców zrobiło spotkanie ze strażakami i samochodem strażackim. Panowie Mateusz Kułaga i Piotr Nowicki opowiedzieli o swojej pracy i różnych ciekawych akcjach pożarniczych. Strażak Mateusz przeczytał dzieciom książeczkę „Mam przyjaciela strażaka”. Po czym wszyscy przeszli do sąsiadującej z biblioteką remizy strażackiej. Tu zapoznali się z wyposażeniem wozu strażackiego, zasiedli w kabinie samochodu z kaskami na głowach, z wielką ochotą testowali działanie węża do szybkiego natarcia, próbowali podnieść nożyce hydrauliczne co nie każdemu się udało.

Takie spotkania uświadamiają, że biblioteka jest miejscem, w którym nie tylko wypożycza się książki, ale można oprócz swoich rówieśników spotkać inne ciekawe osoby, które przybliżają świat wokół nas poszerzając jednocześnie nasze horyzonty.

Źródło zdjęć: mat.pras. GBP w Pawłowie