spot_img

Literackie szlaki Polski – projekt biblioteki w Wejherowie

Polskie miejscowości, zarówno te większe, jak i mniejsze, mają w sobie wiele uroku. Każda z nich kryje w sobie jakąś historię, kilka tajemnic, jakieś zapomniane miejsca. Wiele skrywa się gdzieś na uboczu turystycznych szlaków. Sporo z nich stało się inspiracją dla pisarzy i to tam umieścili oni akcję swoich powieści. Teraz możemy w łatwy sposób je poznać i pokusić się o wyprawę śladami bohaterów literackich. Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie przygotowała projekt „Literackie szlaki Polski”, w którym uruchamia wirtualną mapę powieści, których akcja dzieje się w konkretnych miejscowościach Polski.

Mapę można znaleźć na stronie www projektu. W dniu uruchomienia projektu znajduje się na niej lista siedemdziesięciu książek, których akcja toczy się w podanych miejscowościach. Co ważne, jest to wyłącznie literatura piękna – projekt nie dotyczy literatury popularno-naukowej, naukowej, przewodników. Istotnym elementem ma być rozbudowa mapy – organizatorom zależy na tym, by baza ta stale się powiększała. Autorzy, wydawnictwa, a nawet sami czytelnicy mogą zgłaszać swoje propozycje (autor i tytuł książki, miejscowość, której dotyczy), wysyłając wiadomość e-mail na adres mbpwejherowo@gmail.com w temacie wiadomości wpisując „Literackie szlaki Polski”. Jest to szansa zwłaszcza dla niskonakładowych wydań, dla których będzie to dodatkowa promocja.

Dzięki „Literackim szlakom Polski”, podczas wakacyjnych wędrówek, możemy sięgnąć po książki związane z regionem, który odwiedzamy. Spacerując małymi uliczkami, odpoczywając w regionalnej restauracji, czy poznając zakamarki ruin zamków, możemy poczuć się jak ich bohaterowie i zobaczyć krajobraz, który stał się tłem tych niezwykłych historii. 

Źródło zdjęć: freepik.com