spot_img

Święto poezji w sercu miasta Chodzieży

Wieczór z poezją Krystyny Miłobędzkiej, który odbył się w Chodzieży, na długo zapisze się w pamięci jego uczestników i widzów.

Krystyna Miłobędzka od pięciu lat jest honorową obywatelką Chodzieży. To właśnie 5. rocznica nadania tego tytułu oraz 90. urodziny poetki były okazją do zorganizowania wydarzenia zatytułowanego „Życiu powiedzieć: tak”, które odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, a później przeniosło się do znajdującego się obok Parku „Odpoczywaj z kulturą”. 

Uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu historyka literatury i redaktora naczelnego Wydawnictwa „Wolno” Jarosława Borowca, który zaprezentował literacki życiorys Krystyny Miłobędzkiej oraz obejrzeli wzruszający film, który powstał przy okazji wręczenia poetce Poznańskiej Nagrody Literackiej za całokształt twórczości. „Wiedzieliśmy wspólnie z organizatorami dzisiejszego wydarzenia, że Krystyna Miłobędzka nie będzie mogła przyjechać, ale prosiła mnie abym przekazał, że: „Jesteście dla mnie absolutnie najważniejsi, nie tylko w ten wieczór, z tego względu, że jestem związana z Chodzieżą i wszystkich was obejmuję” – mówił Jarosław Borowiec, który od 20. lat zajmuje się twórczością Krystyny Miłobędzkiej.

Następnym punktem wydarzenia było widowisko artystyczne inspirowane twórczością Krystyny Miłobędzkiej, zatytułowane „Jestem jednym z kolorów świata”, które odbyło się w parku obok biblioteki. Wystąpili w nim obecni i byli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. św. Barbary w Chodzieży, czyli tego samego którego absolwentką jest Krystyna Miłobędzka. Zadanie nie było łatwe, przełożyć poezję Miłobędzkiej na ruch i obraz. Niemniej udało się to doskonale, widowisko spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem widowni. „Przygotowania do wystawienia spektaklu zajęły jego twórcom około pół roku. Najpierw inspiracją były teksty poetki, później była nią nasza młodzież, dzięki której powstał ten spektakl i został tak zaprezentowany. Do tego odpowiednia wyobraźnia malarska i plastyczna i otrzymaliśmy piękną całość” – zdradziły „przepis” na udane widowisko nauczycielki, które przygotowały występ: Izabela Kostrzewa, Marlena Michna i Katarzyna Rybacka.

Jedną z trwałych pamiątek wydarzenia jest mural, który znajduje się na ścianie Miejskiej Biblioteki Publicznej z cytatem z twórczości Krystyny Miłobędzkiej, „Mam (mnie ma) własny, bardzo mały świat” Poetka do tej pory miała trzy „swoje” murale: jeden w Poznaniu i dwa w Puszczykowie, gdzie mieszka.

Źródło zdjęć: mat.pras.