spot_img

Przygarnij książkę na wakacje – akcja czytelnicza dla dzieci i młodzieży

Jak zachęcić dzieci do czytania w wakacyjne dni? Oddział dla Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie zaprasza czytelników w wieku 6 do 13 lat do wzięcia udziału w wakacyjnej akcji czytelniczej „Przygarnij książkę na wakacje”. Inspiruje Monika Patronik-Wajcowicz.

Aby wziąć udział w akcji należy: przyjść do Oddziału dla Dzieci i Młodzieży, wylosować zestaw książek, przeczytać je, zdobyć komplet pieczątek i odebrać drobny upominek.

W tym roku kartki, z numerami zestawów i listą do zbierania pieczątek, znajdują się w kolorowych kopertach, na których są namalowane kotki, pieski, misie i słonie. Koperty zaś umieszczone są w starej, zabytkowej walizce podróżnej ozdobionej wakacyjnymi motywami.

Książki, które trafiły do pakietów były skrzętnie wyszukiwane przez bibliotekarzy jako ciekawe pozycje, nie do końca takie, po które od razu sięgniemy do półki, a warto!

Jeżeli chodzi o to, czy czytelnik przeczytał dane książki, to nie odpytujemy z treści. Czytanie podczas wakacji powinno być przyjemnością, a nie kojarzyć się z trudem przebrnięcia przez archaiczne i nieciekawe, według uczniów, lektury szkolne. Jeżeli jakaś książka się nie podoba – nie zmuszamy do jej przeczytania!

Dzieci bardzo lubią otrzymywać, nawet drobiazgi, za coś, co udało im się samodzielnie zrobić. Dlatego wybrałyśmy najprostszy sposób nagradzania za przeczytanie książek- pieczątki. Natomiast za przeczytanie całego pakietu uczestnicy akcji otrzymują – w zależności od wieku – kolorowanki, długopisy, lizaki oraz różne, drobne gadżety.

W ubiegłym roku była prowadzona podobna akcja czytelnicza, która cieszyła się sporym zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że i tym razem młodzi czytelnicy dopiszą!


Źródło zdjęć: mat.pras.