Książka z serii „Kocia Szajka” w języku ukraińskim może trafić do Twojej biblioteki

W wyniku wojny na Ukrainie wiele rodzin zostało zmuszonych do szukania bezpiecznego miejsca do życia w Polsce. Po wielu traumatycznych przejściach ukraińskie dzieci powoli zadomawiają się w Polsce: poznają swoich rówieśników, uczą się w polskich szkołach, mają coraz większą możliwość uczestniczenia w kulturze dzięki licznym akcjom mającym na celu lepszą integrację społeczeństwa polskiego i ukraińskiego.

Aby ułatwić dzieciom adaptację w nowym otoczeniu oraz pomóc im choć na chwilę zapomnieć o lęku związanym z wojną, Wydawnictwo Agora wydaje książkę „Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi” Agaty Romaniuk specjalnie dla nich! Tym samym dołącza do wielu cennych inicjatyw na rynku książki dziecięcej, które wspierają dzieci z Ukrainy.

Ukraińskie wydanie książki „Kocia szajka i zagadka zniknięcia śledzi” będzie przekazywane bezpłatnie instytucjom mającym pod swoją opieką dzieci z Ukrainy, by trafić do jak najszerszego grona młodszych czytelników.

Instytucje chętne do otrzymania książek prosimy o kontakt mailowy: ksiazkidlaukrainy@agora.pl.

#SolidarnizUkrainą

Biblioteki jako instytucje zaufania społecznego są miejscem wsparcia dla każdego. By wspomóc bibliotekarzy w zakresie dostosowania oferty bibliotecznej do nowych użytkowników, także osób przybywających z Ukrainy, Lustro Biblioteki uruchomiło serwis #SolidarnizUkrainą.

W serwisie znajdziesz:

• przykłady dobrych praktyk i inicjatyw bibliotek
  • wykaz źródeł z darmowym dostępem do książek w języku ukraińskim oraz innych publikacji
  • sposoby wsparcia uchodźców przybywających do Polski
  • materiały gov.pl, gdzie zebrano przydatne informacje i poradniki, które pomogą odnaleźć się uchodźcom w Polsce
  • dwujęzyczne materiały do pobrania: ulotki, grafiki, plakaty, poradniki i nie tylko
  • apele i reakcje międzynarodowych środowisk GLAM, a także polskiego środowiska bibliotekarskiego
  • oferty pracy w bibliotekach.