Projekt „Biblioteka – dom inicjatyw”

Przez najbliższe dwa lata Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie będzie realizowała projekt „Biblioteka – dom inicjatyw”. Zadanie zostało dofinansowane kwotą 100 tysięcy zł. w ramach konkursu BLISKO, którego głównym celem jest promocja czytelnictwa oraz wzmacnianie roli bibliotek jako miejsca jednoczącego społeczność lokalną. Lustro Biblioteki objęło projekt swoim patronatem.

Legionowska biblioteka otrzymała dofinansowanie jako jedna z 46 instytucji w kraju. Środki z projektu mają zostać przeznaczone na diagnozę potrzeb i potencjału kulturowego mieszkańców, szkolenia dla bibliotekarzy, a także realizację działań animacyjno-edukacyjnych promujących czytelnictwo.

– Bardzo cieszymy się z tego, że Narodowe Centrum Kultury zakwalifikowało nas do grona beneficjentów programu – mówi Tomasz Talarski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Legionowie – ponieważ jednym z kluczowych założeń projektu jest przeprowadzenie profesjonalnej diagnozy oczekiwań dorosłych mieszkańców miasta wobec oferty biblioteki, zyskamy niepowtarzalną możliwość dostosowania naszych propozycji do rzeczywistych potrzeb społeczności.

Na realizacji projektu zyskają również bibliotekarze z terenu całego powiatu – zaplanowano dla nich różnorodne warsztaty i szkolenia, a także wizyty studyjne w innych bibliotekach. Zdobędą oni możliwość dowiedzenia się więcej m. in. na temat oczekiwań użytkowników wobec bibliotek, ich teraźniejszości i przyszłości, animacji społecznej, facylitacji oraz komunikacji empatycznej.

Projekt „Biblioteka – dom inicjatyw” ma również służyć motywowaniu mieszkańców miasta do realizowania, przy wsparciu biblioteki, własnych inicjatyw, służących rozwojowi czytelnictwa. W pierwszym roku jego trwania działania animacyjno-edukacyjne będą kreowane przez bibliotekarzy, przy współpracy partnerów społecznych. Natomiast w drugim roku przewidziany jest otwarty konkurs na realizację tego typu przedsięwzięć. Będą mogły wziąć w nim udział zarówno organizacje pozarządowe, jak i osoby prywatne, a do zdobycia będzie 30 tysięcy zł.

Dzięki projektowi już w te wakacje na ulice Legionowa wyjedzie mobilna letnia biblioteka – bibliotekarz odwiedzi pobliskie place zabaw, by porozmawiać z dorosłymi o książkach, podczas gdy o dobrą zabawę dzieci zadba animator. Na jesieni planowane jest zorganizowanie sąsiedzkiej soboty w Poczytalni – mieszkańcy miasta zyskają okazję, aby lepiej się poznać, podzielić doświadczeniami, wymienić smakołykami, książkami czy roślinami.

Źródło zdjęć: mat.pras.