spot_img

Oprócz chęci do pływania, mamy pociąg do czytania – akcja na Odrze

Pełen zabawy był Festiwal Górnej Odry. Podczas Pływadła, jednego z punktów programu, pod hasłem „Oprócz chęci do pływania, mamy pociąg do czytania” zamiast zwykłych statków po Odrze pływały: Książkobus Pana Zdzisława, statek Pana Kleksa, Oko Saurona i wiele innych jednostek (ponad 150) inspirowanych książkami. Na wykonanych pływadłach trzeba było przepłynąć ok. 40 kilometrów. Podczas wydarzenia biblioteka prezentowała swoją ofertę i zaprosiła uczestników na kiermasz książki na bulwarach.

Podczas Festiwalu Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu na swoim stanowisku promowała ofertę biblioteczną, zapraszała do skorzystania z szeregu usług i imprez. Był też kiermasz książki, gdzie na miłośników literatury czekały rabaty. Przeprowadzono też ankietę w związku z realizacją projektu „Łączy nas biblioteka” w ramach programu BLISKO. Mieszkańców pytano o ich preferencje, zainteresowania odnośnie organizacji wydarzeń i nagradzano drobnym upominkiem.

Wakacje w pełni

W czasie wakacji biblioteka podejmuje wiele działań, zaprasza ciekawych ludzi, spotkania Klubów Książki, miłośników rękodzieła i organizuje wydarzenia.

Trwają spotkania „Baśniowe lato”, dzięki którym najmłodsi mogą się przenieść do różnych zakątków świata czy do indiańskiej wioski. Bibliotekarze śledzą też nowinki serialowe. Przed premierami Stranger Things polecają do wypożyczenia książki, które rzucają światło na wydarzenia z serialu.

Były też „Hawaje w bibliotece” w nocy z 24 na 25 czerwca. Dzieci spędziły hawajską noc w zakamarkach książnicy, jednak aby dostać się na wydarzenie trzeba było mieć specjalny paszport, strój i turystyczny ekwipunek.

– Po przybyciu do biblioteki należało okazać paszporty i przejść przez bramkę bezpieczeństwa. Niektórych bramka nie chciała przepuścić, więc bagaże zostały sprawdzone według lotniczych przepisów. W bibliotece, pełniącej tej nocy rolę hawajskiego hotelu, jest wiele pomieszczeń i zakamarków, z którymi turyści musieli się zapoznać. Sprawdzili, czy między labiryntem regałów nie schował się duch pirata, spenetrowali magazyn książek oraz mieli okazję poznać biblioteczne ciekawostki jak książki w metalowej oprawie, skórzanej, i te najmniejsze liczące 5 centymetrów wysokości. Później nadszedł czas na zabawy w ogrodzie. Powodzeniem cieszyły się bańki mydlane i tańce do hawajskiej muzyki. Na zajęciach plastycznych powstawały papugi wykonane z talerzyków papierowych i kolorowo przyozdobione bibułką, a także praktyczne kubki na lemoniadę. Poczęstunek sałatką owocową był chwilą relaksu przed kolejnymi przygodami – torem przeszkód i nocnymi podchodami. Najwytrwalsi zobaczyli jeszcze kino nocne po czym wszyscy udali się do spania [źródło].

Źródło zdjęć: MiPBP w Raciborzu