spot_img

Trening z książką i inne inspiracje z Sierakowa

Zachęcam do przeczytania relacji Agaty Bromber z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Sieraków, która podsumowuje wydarzenia z Tygodnia Bibliotek. Działania te można potraktować jako inspiracje towarzyszące wydarzeniom planowanym w bibliotekach.

Podczas tegorocznego Tygodnia Bibliotek staraliśmy się pozyskać jak najwięcej nowych czytelników, poprzez rozmaite akcje, mające na celu rozbudzenie pasji czytania. Wydarzenia miały także pokazać, że biblioteka to świat w jednym miejscu, a książki mogą również „żyć” poza murami biblioteki. Biblioteka tak naprawdę może być wszędzie tam, gdzie są jej czytelnicy.

W ramach obchodów przeprowadziliśmy szereg lekcji bibliotecznych dla grup przedszkolnych oraz szkolnych, połączonych z grami czytelniczymi, kolorowankami oraz teatrzykiem Kamishibai. Odbyły się także warsztaty decoupage dla dzieci i dorosłych, podczas których tworzyliśmy zakładki do książek.

Zorganizowaliśmy „Trening z książką” w parku miejskim, podczas którego połączyliśmy poranną gimnastykę (do której wykorzystaliśmy książki jako obciążenie) z czytaniem.

W programie znalazł się także „Turniej układania puzzli na czas”. Do zabawy zgłosiło się 18 uczestników, którzy rywalizowali w drużynach 2-osobowych. Oprócz uczestników w zabawie brały udział także bibliotekarki (sędziowie) oraz dopingująca publiczność. Zadaniem drużyn było ułożenie, w jak najkrótszym czasie, przygotowanych wcześniej zestawów puzzli (w kilku rundach), dostosowanych oczywiście poziomem trudności do wieku uczestników. Najmłodsze dzieci otrzymały zestawy najłatwiejsze, bajkowe obrazki, młodzież nieco trudniejsze, dorośli z kolei układali puzzle najtrudniejsze. Każda drużyna posiadała stoper, odmierzający czas ułożenia. Po niemal 2-godzinnej rywalizacji udało się wyłonić zwycięzców. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkową nagrodę, dyplom oraz słodki upominek. Zapowiedzieli także chęć powtórzenia turnieju.

Źródło zdjęć: mat.pras. BPMG Sieraków