spot_img

Ruszyła KRONIK@ – otwarte zasoby kultury, nauki i sztuki w sieci

KRONIK@, czyli Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury, to nowy portal z otwartymi zasobami. To darmowe miejsce, które łączy zasoby cyfrowe bibliotek, archiwów, muzeów i nie tylko. Można w nim znaleźć książki, czasopisma, fotografie, archiwalia, grafiki, muzealia. Obiekty są dostępne także do ponownego wykorzystania w różnych celach. Dziś można przeglądać już 690 737 obiektów i ciągle dodawane są nowe.

Dziś 17 maja 2022 roku wystartował portal KRONIK@. Jego celem jest ułatwienie dostępu do polskiej kultury, sztuki i nauki w jednym miejscu pod adresem kronika.gov.pl.

KRONIK@ jest też centrum zapasowym dla zdigitalizowanych (i rozproszonych) zbiorów instytucji, jak i osób prywatnych, które mogą dzielić się swoimi materiałami. Wprowadza jednolity standard metadanych, co ułatwia odnalezienie obiektów przez każdego użytkownika.

Funkcjonalności i interfejs

Interfejs portalu jest bardzo prosty i intuicyjny. Najważniejszą częścią jest wyszukiwarka, której wyniki prezentują różnorodne obiekty. Interesujące nas wyniki można filtrować, przeszukiwać poprzez warstwę tekstową i nie tylko. Obiekt jest prezentowany w formie podglądu graficznego wraz z metadanymi. Jest też widok grafu zawierający wszystkie połączenia obiektu z innymi skojarzonymi semantycznie obiektami.

Aktywacja konta umożliwia korzystanie z dodatkowych funkcjonalności w KRONIK@: personalizowanie obiektów poprzez dodawanie ich do ulubionych obiektów, notowanie, zapisywanie historii, tworzenie kolekcji.

W zakładce pomoc można znaleźć kilka materiałów edukacyjnych i promocyjnych.

Konferencja online

Zachęcam do obejrzenia konferencji, podczas której zaprezentowano portal KRONIK@ i rozmawiano o kulturze w sieci. W jej trakcie odbyły się również ciekawe dyskusje z ekspertami reprezentującymi biblioteki, muzea, archiwa i inne instytucje.

Za KRONIK@ odpowiada Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Współpracującymi instytucjami są Biblioteka Narodowa, Muzeum Narodowego w Krakowie i Archiwa Państwowe.

Źródło zdjęć: kronika.gov.pl