spot_img

Nowy cenny zakup biblioteki w Kaliszu

Kolekcja starodruków Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu powiększyła się o kolejny cenny wolumin. Tym razem jest nim wydany w Antwerpii w 1634 roku zbiór poematów Bernarda Bauhuisa, Cabilliau Baudouiniego oraz związanego z naszym miastem Karola Malaperta. Zakup tego arcyciekawego starodruku możliwy był dzięki finansowemu wsparciu Miasta Kalisza w ramach mecenatu nad kulturą.

Oprawione w skórę wydawnictwo zawiera tekst tragedii „Sedecias” autorstwa flamandzkiego uczonego – Karola Malaperta. Ten kojarzony głównie z astronomią i matematyką jezuita ma na swoim koncie nie tylko dzieła naukowe, ale także kilka poematów, m. in. zbiór wierszy „Variorum poematum fasciculus”. Wspominana „Sedecias”, dedykowana królewiczowi Władysławowi Wazie, po raz pierwszy ukazała się drukiem w Kaliszu za sprawą typografa Wojciecha Gedeliusza. Później była przedrukowywana i tłumaczona w różnych krajach Europy.

Niewielkich rozmiarów tomik (11,5 x 6 cm) ze złoconymi zdobieniami na grzbiecie liczy nieco ponad 250 stron. Na karcie tytułowej frontispis w miedziorycie, w który wkomponowano nazwiska autorów. Tomik ukazał się za sprawą flamandzkiego drukarza Balthasara Moretusa.

Zakup jest 251. starodrukiem znajdującym się w zbiorach specjalnych biblioteki. Jeszcze w tym roku zostanie zdigitalizowany i umieszczony w największej polskiej bibliotece cyfrowej, jaką jest POLONA.

Źródło zdjęć: mat.pras. MBP Kalisz