spot_img

Czytanie dla przyjemności daje dużo radości

W święto bibliotek ulicami Zabrza przeszedł kolorowy korowód promujący czytanie. Biblioteka w Dębicy świętowała 15 lat Dyskusyjnych Klubów Książki, a w Gnieźnie biblioteka naukowa stała się dla młodych kuszącym miejscem spotkań.

Biblioteka Instytutu Kultury Europejskiej w Gnieźnie – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

XIX Tydzień Bibliotek – był doskonałym pretekstem, aby przypomnieć wszystkim obecnym i przyszłym czytelnikom o tym, że biblioteka, w naszym przypadku biblioteka naukowa, jest dogodnym, atrakcyjnym i kuszącym miejscem spotkań. Zaprosiliśmy licealistów z I LO w Gnieźnie, aby pokazać młodzieży, że rola biblioteki naukowej sięga o wiele dalej, poza dopasowanie się do nauki i nadążanie za jej oczekiwaniami w zapewnianiu potrzebnej do badań literatury i informacji. Licealiści zapoznali się z zasadami korzystania z zasobów Biblioteki IKE i zwiedzili budynek uczelni, poznając przy okazji ofertę dydaktyczną Instytutu Kultury Europejskiej w Gnieźnie.

Gołym okiem widać, że współczesne biblioteki wykazują dużą otwartość na otoczenie, rozwijają nowe kompetencje i łączą w swojej działalności kulturę druku i kulturę cyfrową. Biblioteka – świat w jednym miejscu, to hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek. Do wspólnego świętowania zachęcaliśmy mieszkańców Gniezna, biorąc udział w happeningu gnieźnieńskich bibliotek. Udało nam się zachęcić Gnieźnian do zabrania do domu najciekawszych publikacji naszych profesorów i nie przesadzając, obdarowaliśmy słodkimi krówkami 10 drużyn piłkarskich – mówi Agnieszka Ziebarth z Biblioteki Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Poznaniu.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy

Serdeczne życzenia, wzruszające podziękowania, naręcza kwiatów i wyrazów wdzięczności oraz gratulacje w połączeniu ze szczerą opowieścią o drodze ku urzeczywistnianiu marzeń – tak świętowaliśmy jubileusz XV-lecia DKK w Dębicy. Nie zabrakło okolicznościowego wierszyka, mnóstwa anegdot oraz powrotów do przeszłości. Miłośniczki literatury z DKK, działającego przy Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży doskonale pamiętają 2 marca 2007 roku. To data pierwszego spotkania DKK przy „Samotności w sieci” Wiśniewskiego, nieoczekiwanie otwierająca 15-lecie comiesięcznych emocjonujących dyskusji przy publikacjach. Ta wciąż wyrazista, znacząca chwila zapoczątkowała 152 spotkania, a dumnie spoglądając na bezgraniczne zaangażowanie i pasję Dyskutantek oraz Moderatorki Klubu, Pani Magdaleny Mozgowiec wiemy, że wspólne 15 lat stanowi pewien etap, wykraczający śmiało ku przyszłości. Miłość do literatury, niezachwiane przekonanie o sile jej oddziaływania oraz ciągłe pragnienie jej eksplorowania korespondują z magią zaklętą w książkach autorstwa naszego Gościa, Pani Magdaleny Kordel.

Biblioteka III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu

Impreza „W Zabrzu dobrze mi się czyta” odbyła się w naszym mieście po raz piąty. Jej uczestnicy wzbudzili zainteresowanie mieszkańców Zabrza, ale i sami dobrze się bawili. Uczniowie zabrzańskich szkół czytali w przestrzeni miasta, a także zaprezentowali się w konkursie „Książka na wybiegu”. Po prezentacji szkół kolorowy korowód przeszedł przez miasto skandując hasła zachęcające mieszkańców do czytania, np. „Czytanie dla przyjemności daje dużo radości”.

W godzinach popołudniowych otworzyła się „Czytelnia pod chmurką”. Mieszkańcy miasta głośno czytali książki, wymieniali się nimi, degustując pyszną herbatę, a także obejrzeli spektakl.

fot. Magdalena Darmoń (także lead)

Źródło zdjęć: mat.pras. wskazanych bibliotek