spot_img

Co za akcja! Znani za ladą, czyli jak przyciągnąć czytelnika

Piątek trzynastego nie był dniem pechowym dla czytelników Biblioteki Kraków. Każdy, kto odwiedził tego dnia agendy biblioteczne mógł spotkać znane persony za ladą związane z Miastem Kraków. Książki, wspólnie z bibliotekarzami, wypożyczali artyści, dziennikarze, pisarze, radni miejscy, mistrzynie kuchni i sportu.

– Bezprecedensowa wśród bibliotek akcja „Znani za ladą w Bibliotece Kraków” spotkała się z dużym zainteresowanym i życzliwą opinią. Rozgłos nadały jej media, a czytelnicy chętnie odwiedzali nasze filie, w których za biblioteczną ladą zasiedli lub stanęli znani i lubiani krakowianie. Uznani w swoich profesjach aktorzy, dziennikarze, pisarze. W gronie szesnastu znanych – chętnych do udziału było więcej lecz nie pasowały im dzień lub pora dnia – były również mistrzyni olimpijska i gwiazda telewizyjnych programów kulinarnych. Nasz pomysł docenili radni miejscy, był obecny przewodniczący Rady Miasta Krakowa; zaproszenie przyjęła też żona prezydenta Krakowa, emerytowany kustosz Biblioteki Jagiellońskiej – mówi Agnieszka Staniszewska, dyrektor Biblioteki Kraków.

Zadaniem nowych bibliotekarzy było będą pomagać czytelnikom wypożyczać i przyjmować książki, rozmawiać o nich i polecać tytuły do lektury.

Lista nazwisk była naprawdę długa, poniżej kilka wybranych dowodów na to, jak się znanym pracowało za ladą. Jerzy Fedorowicz gościł w filii nr 21, Ewa Wachowicz pełniła dyżur w Bibliotece Głównej, Barbara Majchrowska została bibliotekarką w filii nr 33, Krzysztof Piasecki związał się z filią nr 24, Rafał Jędrzejczyk pełnił obowiązki w filii nr 18, a Leszek Wójtowicz witał w filii nr 50.

– Jestem zdania, że takie wydarzenia służą dobrze popularyzacji czytelnictwa i bibliotek, w których o jednej porze dnia, w niekonwencjonalnej sytuacji, na dodatek w różnych punktach Krakowa, mogą się spotkać ze sobą i porozmawiać miłośnicy książki. Czytelnicy i autorzy, znane osoby. Wszyscy zyskują. Dodam, że to to kolejne nasze przedsięwzięcie, w którym wzięły udział popularne postaci polskiej kultury. Przez cały miniony rok na profilu Facebook naszej biblioteki trwała akcja #52 tygodnie z Biblioteką Kraków. Wtedy 52 cenione osoby z całej Polski polecały w krótkich filmikach, przez siebie nakręconych, książki godne przeczytania – zaznacza dyrektor Biblioteki Kraków.

Zobacz też inne inspiracje, które można łatwo wdrożyć w bibliotece!

Źródło zdjęć: mat.pras. Biblioteka Kraków