spot_img

Poliglotka – nowa odsłona filii bibliotecznej w Warszawie

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy po gruntownym remoncie zaprasza do nowej lokalizacji Wypożyczalni Zbiorów Obcojęzycznych nr 115 – Poliglotka. To centrum edukacyjno-kulturalne propagujące różne języki oraz kultury. Relację nadesłała Anna Fit z działu promocji biblioteki.

Nowa przestrzeń to dużo większa sala, na której eksponujemy nasze zbiory, to także miejsce zachęcające do przeczytania na miejscu prasy czy sala do zajęć dydaktyczno-animacyjnych. Placówka wyposażona jest w wygodne pufy, atrakcyjne siedziska, tablicę multimedialną, rzutnik a także niezwykle oryginalne tablice do eksponowania prac młodszych czytelników. Nowe regały i meble oraz estetyczny system identyfikacji wizualnej zachwycają już od wejścia do Poliglotki. Jesteśmy przekonani, że nowa, urokliwa przestrzeń będzie zachęcać mieszkańców dzielnicy Wola i nie tylko do spędzania w niej czasu.

W swojej ofercie przygotowaliśmy: klub dyskusyjny prowadzony w języku angielskim przez wolontariuszy, kursy językowe dla obcokrajowców, ze szczególnym uwzględnieniem osób z Ukrainy, a także zajęcia animacyjne dla dzieci w języku angielskim oraz współpracę z pobliskimi przedszkolami oraz szkołami.

Obecnie dysponujemy księgozbiorem w 14 językach: angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, rosyjskim, czeskim, szwedzkim, chińskim, duńskim, norweskim, fińskim, ukraińskim oraz z obszaru krajów Beneluxu – niderlandzkim. Zbiory książek liczą blisko 8 000 woluminów, ponad 400 filmów i seriali oraz blisko 600 audiobooków. Obejmują publikacje z zakresu literatury pięknej i popularnonaukowej zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Audiobooki oferujemy przede wszystkim w języku angielskim, niemieckim, rosyjskim oraz włoskim. Wolny dostęp do półek umożliwia samodzielny dobór literatury, natomiast księgozbiór podręczny udostępniany jest w czytelni. Swoje miejsce mają też czasopisma obcojęzyczne o bogatym wachlarzu tematycznym, od opiniotwórczych tygodników począwszy, przez prasę dla kobiet na dwumiesięcznikach edukacyjnych kończąc.

Priorytetem w działaniu Poliglotki, są potrzeby jej użytkowników, na które składa się oferta kursów językowych. Kursy realizujemy poprzez dofinansowanie w ramach projektów oraz dzięki wolontariuszom.

Gromadzimy także szeroki wybór podręczników i audiokursów do nauczania języków oraz podręczniki do nauki języka polskiego dla cudzoziemców. Kursy do nauki języków obcych oraz lektury uproszczone na różnych poziomach znajomości języków z nagraniami na płytach CD, wspomagają podczas czytania zrozumienie tekstu i prezentują prawidłową wymowę.

Jako formę promocji wykorzystujemy profile na Facebooku oraz Instagramie, dzięki którym udaje się nam dotrzeć do grupy potencjalnie zainteresowanych naszą ofertą. Serwisy społecznościowe są całkowicie administrowane przez pracowników biblioteki.


Źródło zdjęć: mat.pras. Poliglotka