spot_img

Pakiet propozycji dla osób z Ukrainy MBP w Kędzierzynie-Koźlu

W związku z napływem gości z Ukrainy do Kędzierzyna-Koźla, Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała pakiet propozycji dla każdej grupy wiekowej. Organizowane zajęcia i warsztaty są bezpłatne, otwarte dla wszystkich mieszkańców naszego miasta i prowadzone w języku polskim. Działania biblioteki opisuje Alicja Jankowska, starszy bibliotekarz.

W naszej bibliotece ruszył bezpłatny kurs adaptacyjny języka polskiego dla młodzieży i osób dorosłych przybyłych do naszego miasta z Ukrainy. Kurs odbywa się dwa razy w tygodniu w poniedziałki i czwartki dla dwóch grup. Prowadzony jest w oparciu o podręcznik oraz zeszyt ćwiczeń do nauki języka polskiego jako obcego „Polski na dobry start”.

Głównym celem kursu jest utrwalenie przez uczestników umiejętności właściwego wybrzmiewania sylab, dwuznaków; konwersacja w języku polskim; kształtowanie umiejętności wykorzystywania zdobytej wiedzy w sytuacjach praktycznych; rozmowy w języku polskim. Od dnia ogłoszenia naboru, miejsca zapełniły się w błyskawicznym tempie, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu taką formą pomocy.

Warsztaty i zajęcia dla dzieci mają na celu ułatwienie poznania naszej kultury i języka polskiego, a także wsparcie dzieci, pomoc w asymilacji. Istotą warsztatów jest również udział dzieci mieszkających w Kędzierzynie-Koźlu, którzy pomogą swoim ukraińskim kolegom i koleżankom. Przy zajęciach dla dzieci, bibliotekarze mają wsparcie wolontariuszy z Ukrainy, którzy tłumaczą polecenia (współpraca w oparciu o umowę o wolontariat). Takie wsparcie, na początku jest potrzebne szczególnie najmłodszym uczestnikom, aby oswoiły się z biblioteką, bibliotekarzami i innymi dziećmi.

Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu udostępnia przestrzeń do wspólnego czytania, zabawy i rozwoju dla wszystkich dzieci. Dzięki naszej ofercie dzieci mogą twórczo spędzić czas, rozwijać uzdolnienia, wziąć udział w kreatywnych spotkaniach i warsztatach ułatwiających adaptację. Proponujemy zajęcia literackie, zajęcia plastyczne, zajęcia edukacyjne, zajęcia komputerowe. Dodatkowo dzieci mogą korzystać z naszej bibliotecznej przestrzeni i swobodnie się bawić oraz korzystać na miejscu z zasobów biblioteki takich jak kolorowanki, puzzle, gry, literatura dla dzieci w języku polskim, książki sensoryczne i interaktywne, XBOX.

Biblioteka zapewnia również bezpłatny dostęp do Internetu (wymagane jest jedynie zarejestrowanie jako użytkownik, nie czytelnik) oraz stanowisko ze Skypem w Centrach Informacji i Edukacji. Dzięki temu uchodźcy z Ukrainy mogą skontaktować się poprzez Skype’a ze swoimi bliskimi.

Działaniom naszej biblioteki przyświeca idea otwartości, udostępniania dziedzictwa kulturowego świata oraz wspólne budowanie przyszłości. Nasze propozycje praktycznie wpływają na wsparcie wszystkich potrzebujących osób z Ukrainy.


Źródło zdjęć: mat.pras. MBP w Kędzierzynie-Koźlu