spot_img

Majsternia i Elektroteka – przestrzenie warsztatowe w bibliotekach

Miłośnicy majsterkowania i elektroniki mogą spotykać się w bibliotekach. Nowe miejsca warsztatowe pozwalają na tworzenie różnych konstrukcji, naprawy zepsutych sprzętów czy uzyskanie porady.

Majsternia

Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim od lutego zaprasza do Majsterni. To przestrzeń wolnego i swobodnego konstruowania dla każdego niezależnie od wieku, wiedzy i umiejętności.

Pracownicy biblioteki udostępniają zestawy doświadczalne. W Majsterni każdy sam może zbudować most, zrobić katapultę czy stworzyć niesamowitą maszynę, bez dokładnych instrukcji, bez ocen. Przy stołach warsztatowych można samodzielnie podejmować wyzwania inżynieryjne, naukowe, logiczne, mając do dyspozycji przedmioty codziennego użytku – papier, spinacze, kulki, słomki czy patyczki. Przestrzeń działa od poniedziałku do soboty, wstęp jest odpłatny (ceny od 5 do 8 zł). Majsternia jest uzupełnieniem oferty Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności.

Elektroteka

Otwarty warsztat naprawczy Elektroteka to przestrzeń przyjazna wszystkim miłośnikom elektroniki. W Elektrotece dostępna jest sala warsztatowa z wydzielonym stanowiskiem do diagnostyki i drobnych napraw urządzeń elektronicznych. Znajduje się ona w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI w Warszawie.

Pracownia jest miejscem, w którym mieszkańcy mogą wykonać drobne naprawy sprzętu elektronicznego: zlutować przewód do słuchawek, złożyć komputer, wyczyścić sprzęt komputerowy. Do dyspozycji odwiedzających czeka stół warsztatowy, sprzęt pomiarowy, narzędzia do precyzyjnych napraw, stacja lutownicza, sprzęt do napraw ekranów. Zaproszenie kierowane jest do młodzieży powyżej 13. roku życia i dorosłych.

Opiekunami stanowisk są wolontariusze i pracownicy biblioteki. Na dyżury naprawcze zapraszają wolontariusze np. studenci Politechniki. Elektroteka została dofinansowana ze środków m.st. Warszawy na rozwój Miejsc Aktywności Lokalnej.


Źródło zdjęć: BMM, Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy