spot_img

„Bibliotekarzu, Wesołej Wielkanocy. X” – niecodzienny pakunek wart miliony

„Bibliotekarzu, Wesołej Wielkanocy. X” – tak brzmiała wiadomość zostawiona wraz z tajemniczym pakunkiem przez nieznaną osobę w Bibliotece Uniwersytetu Cambridge. W środku znajdowały się warte miliony funtów dwa notatniki Karola Darwina, które zniknęły 22 lata temu.

W środę 9 marca 2022 roku pracownicy Biblioteki Uniwersytetu Cambridge znaleźli (na podłodze przed gabinetem bibliotekarza) pakunek w różowej torebce prezentowej wraz z kopertą z wcześniej przytoczonymi słowami. Nie udało się ustalić, kto go zostawił, ponieważ monitoring nie obejmuje tej części Cambridge University Library. Bibliotekarze nie kryli zdziwienia po tym, gdy ujrzeli niebieskie pudełko z ofoliowanymi notatnikami Darwina. Wśród nich szklic „Drzewa życia” stworzony w 1837 roku.

Na początku bibliotekarze myśleli, że notatki zagubiły się wśród innych zbiorów we wrześniu 2000 roku po tym, jak zostały wyjęte ze skarbca do fotografowania (zakończono je w listopadzie 2000 roku). Niestety pomimo poszukiwań – wśród ok. 10 milionów zbiorów – nie udało się ich odnaleźć. Zgubę odkryto w styczniu 2001 roku podczas rutynowej kontroli. Dopiero w 2020 roku dr Jessica Gardner w imieniu Cambridge University Library wraz z odpowiednimi służbami wystosowali międzynarodowy apel o informacje w sprawie zaginionych notatników. Nieoczekiwanie po latach bezpiecznie i w dobrym stanie wróciły do biblioteki. Śledztwo jest dalej w toku.


Źródło zdjęć: cam.ac.uk