spot_img

„I pełno ludzi w każdym wagonie…” – Lokomotywa ruszyła pełną parą w Elblągu

Biblioteka Elbląska im. C. Norwida może pochwalić się nowo wyremontowaną i wyposażoną filią. Placówkę na osiedlu Nad Jarem nazwano „Lokomotywa” nawiązując tym samym do popularnego wiersza Juliana Tuwima.

Wybór nazwy jest nieprzypadkowy, na osiedlu znajduje się bowiem wiele ulic znanych polskich autorów, w tym Juliana Tuwima […]. Ta biblioteczna „Lokomotywa” będzie napędzać życie tej dzielnicy, animując działania z zakresu promocji czytelnictwa i kultury – czytam na stronie www biblioteki.

Już od ponad miesiąca funkcjonowania nowa filia cieszy się powodzeniem wśród mieszkańców. Nowoczesną przestrzeń podzielono na tzw. stacje i przedziały dla: dzieci, młodzieży, dorosłych i graczy. Na ścianach można podziwiać dawne rysunki z dokumentów patentowych, które zgromadzone są w zbiorach Biblioteki Elbląskiej:

Wnętrze biblioteki zdobią graffiti, m. in. XIX-wieczne pojazdy jeżdżące – grafiki ze zbiorów zabytkowych Biblioteki Elbląskiej. To odwołanie do przeszłości Elbląga i Zakładów Schichaua, gdzie produkowano również lokomotywy.

Nowe regały, wypełnione po brzegi książkami. Osobno prezentowane są nowości wydawnicze.

Na stacji dla graczy przygotowano pięć stanowisk komputerowych z wygodnymi fotelami gamingowymi oraz Xboxa. Oprócz elektroniki znajdzie się też niebieska stacja młodzież czy kącik ekologiczny, gdzie w drewnianych skrzynkach umieszono roślinność oraz rozstawiono recyklingowe meble z palet.

Koszt modernizacji wyniósł ponad 711 tysięcy złotych – środki te pozyskano z budżetu obywatelskiego. Źródłem finansowania wyposażenia były również środki z MKiDN w wysokości prawie 300 tysięcy złotych.


Źródło zdjęć: Dominik Żyłowski dla Biblioteki Elbląskiej