spot_img

Działania dla Ukrainy w Bibliotece Pedagogicznej w Płocku

Biblioteka Pedagogiczna w Płocku systematycznie prowadzi działania wspierające gości z Ukrainy, zmuszonych do ucieczki przed rosyjską agresją. Od pierwszych dni konfliktu akcentowaliśmy wsparcie dla niepodległości naszego sąsiada na stronie internetowej i w mediach społecznościowych – relacjonuje Michał Stańczak z biblioteki.

Gdy w Płocku pojawili się pierwsi uchodźcy wojenni, włączyliśmy się w zbiórkę pomocy rzeczowej. Dzięki niezwykłej ofiarności płocczan zgromadziliśmy niezbędne leki i środki opatrunkowe, materiały higieniczne, produkty dla niemowląt i dzieci oraz suche produkty spożywcze o długim terminie przydatności. Posegregowane artykuły zapakowaliśmy w kilkanaście kartonów i przekazaliśmy do punktu koordynującego wysyłkę pomocy do partnerskiego miasta Żytomierz.

Jednocześnie rozpoczęliśmy przygotowania do opracowania systemu wsparcia poprzez organizację działań edukacyjnych dla dzieci oraz naukę języka polskiego dla starszych i dorosłych. Do wolontaryjnego wsparcia zaangażowaliśmy pochodzącą z Ukrainy Allę Sochacką, która od kilku lat mieszkają w Płocku. Dzięki temu pracownicy Biblioteki Pedagogicznej w Płocku mieli ułatwiony kontakt z ukraińskimi gośćmi.

Od 7 marca rozpoczęliśmy regularne popołudniowe zajęcia dla rodzin uchodźców. Pierwsze zajęcia z podstaw języka polskiego zgromadziły ponad trzydzieści osób. Na kolejnych było już pięćdziesięcioro chętnych! Wymusiło to podzielenie uczestników na dwie grupy i zorganizowanie kolejnych zajęć w tygodniu. Młodzież i dorosłych zapraszamy we wtorki i czwartki o godzinie 12. O szczegółach zajęć dla najmłodszych mówi dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Płocku, Agnieszka Olczyk:

– Popołudniowe zajęcia edukacyjne codziennie gromadzą grupkę dzieci, które we wtorki „Czytają z LEGO” i bawią się w „Piaskowe opowieści”, a co środę programują ozoboty, czyli małe robociki, które reagują na podstawowe komendy. Czwartek i piątek to dni na zajęcia z książką i naukę języka polskiego – tym razem specjalnie dla dzieci.

Ofertę Biblioteki Pedagogicznej w Płocku uzupełniliśmy o książki dla dzieci w języku ukraińskim. Przygotowaliśmy również dwa stanowiska komputerowe dostosowane do potrzeb Gości z Ukrainy, wyposażone w klawiatury z cyrylicą i oprogramowanie w języku ukraińskim.

Całą placówkę ozdabiają dwukolorowe dekoracje w barwach Ukrainy.

W miarę możliwości pomagamy obywatelom Ukrainy, którzy zwracają się do nas o pomoc celową i bardzo dziękujemy za wsparcie Użytkowników Biblioteki Pedagogicznej w Płocku oraz wszystkich płocczan!