spot_img

Gusta czytelnicze kształtowane przez Bibliotekę Emocji

We wtorek swoją działalność zainaugurowała „Biblioteka Emocji”. To specjalnie wydzielona strefa w Bibliotece Otwartej przy ul. Narutowicza 8/10 w Łodzi. Tu książki wybiera się przez uczucia!

W strefie dostępnych jest tysiąc nowych tytułów. Książki można wybierać prosto z półek oznaczonych odpowiednio: miłość, strach, złość, smutek, zaskoczenie, radość (każda książka jest również oznaczona specjalną naklejką) lub zdać się na podpowiedź specjalnej e-platformy.

Wraz z nową biblioteką udostępniono platformę Love for livres, która pozwala zbadać emocje. Po wyborze i ocenie swoich emocji system doradzi, jaką książkę przeczytać i która pora najlepiej sprzyja lekturze.

O projekcie

„Biblioteka Emocji” to projekt tworzony przez sieć innowacyjnych bibliotek publicznych znajdujących się na terenie Europy, które poszukują nowych dróg promowania czytelnictwa w krajach UE. Po raz pierwszy połączą analogowe i cyfrowe zasoby, by zaproponować czytelnikom książki sklasyfikowane zgodnie z kryterium emocji, które wywołuje ich lektura. Ponadto przeprowadzone zostaną skierowane przede wszystkim do młodzieży sesje biblioterapeutyczne. Wiedza z zakresu literaturoznawstwa i neuronauk zostanie wykorzystana w celu ułatwienia im rozumienia kwestii społecznych oraz kształtowania gustu czytelniczego.

Projekt zakłada szkolenie biorących w nim udział bibliotekarzy, szczególnie w zakresie promocji czytelnictwa z wykorzystaniem nowych technologii oraz w zakresie kognitywistyki w kontekście korzyści płynących z czytania.

Liderem projektu jest organizacja Love for livres, a jego partnerami oprócz Biblioteki Miejskiej w Łodzi, Bibliotheque de l’Espace Careme Kauno Miesto Savivaldybes Vinco Kudrikos Viesoji Biblioteka Mestna Knjiznica Kranj Public Libraries 2030.


Źródło zdjęć: BM w Łodzi