spot_img

W Gdańsku stanęły cztery książkomaty

W Gdańsku pojawiły się cztery książkomaty Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Na Chełmie oraz na Kokoszkach stanęły 42-skrytkowe urządzenia, na Morenie i Żabiance mniejsze – 18-skrytkowe. Zostały one zakupione ze środków przekazanych przez Samorząd Województwa Pomorskiego i Miasto Gdańsk.

Książkomat jest idealnym rozwiązaniem dla osób zabieganych i zapracowanych, którym brakuje czasu na wizytę w bibliotece i nie mają możliwości skorzystania z wypożyczalni stacjonarnej w godzinach jej otwarcia. Ułatwi on wszystkim korzystanie ze zbiorów wypożyczalni, w tym: rodzicom z dziećmi podczas spaceru, osobom obawiającym się zarażenia wirusem, osobom z różnymi niepełnosprawnościami, imigrantom czy osobom nieśmiałym.

Wystarczy złożyć zamówienie na książkę lub audiobook i w dowolnym, wygodnym dla siebie czasie, odebrać książkę ze skrytki. Za pomocą książkomatu można też książkę zwrócić. Książkomat automatycznie po użyciu Metropolitarnej Karty do Kultury otwiera schowek z zamówioną książką, wcześniej włożoną tam przez bibliotekarza. Urządzenie działa całą dobę. Obecnie przeprowadzane są działania testowe.

Oficjalne uruchomienie książkomatów w Gdańsku przypada na 27 grudnia. Nastąpi ono przy okazji otwarcia wyremontowanej Biblioteki Chełm, wraz z Galerią Fotoreporterów im. Maćka Kosycarza. Książkomat stojący przy filii będzie zapakowany w prezent, który otworzą najważniejsze władze miasta. Przy okazji skorzystają oni z nowej usługi WiMBP w Gdańsku.

Źródło zdjęć: mat.pras.