Odotheka – pierwsza na świecie biblioteka zapachów obiektów muzealnych

Rozpoczął się polsko-słoweński projekt zakładający stworzenie Odotheki, czyli międzynarodowej biblioteki zapachów obiektów muzealnych. Przedmiotem badań zespołów naukowców Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Uniwersytetu w Lublanie i Muzeum Narodowego Słowenii będzie woń eksponatów. Pierwszym badanym obiektem stanie się „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci.

To będzie biblioteka wiedzy o zapachu zabytku, z uwzględnieniem kontekstu historycznego. Będzie to taki zbiór receptur, przepisów na odwzorowanie zapachu danego obiektu. Dowiemy się, jakie związki chemiczne trzeba zmieszać, aby uzyskać konkretny zapach. Ale nie będzie flakoników, które można otworzyć, by powąchać zabytek – wyjaśnił koordynator projektu. Opisy zapachów wraz z recepturą mają być publicznie udostępnione w formie online, ale i papierowej.

Więcej: forsal.pl

Źródło zdjęć: freepik.com