spot_img

Na szlaku twórczego myślenia!

Spotkania z podróżnikami, historykami, przyrodnikami i matematykami, warsztaty, podczas których można było zgłębić fascynujący świat chemii, fizyki i astronomii – tak wyglądały zajęcia w Bibliotecznej Akademii Nauk (BAN). Projekt Biblioteki Sopockiej pokazał, że nauka nie musi być nudna i może inspirować do odkrywania nowych pasji, bez względu na wiek.

Pomysł na BAN był prosty – pokazać różne dziedziny naukowe w nowym, bardziej przystępnym świetle. Tak, by młodzież spojrzała z większym zaciekawieniem na matematykę, fizykę, chemię, biologię czy historię. W biblioteczne progi zaproszeni zostali więc uznani naukowcy, autorzy bestsellerowych książek popularnonaukowych, a nudne wykłady zastąpiły warsztaty, podczas których naukowe teorie sprawdzano w praktyce.

– Przez osiem miesięcy nasza biblioteka żyła nauką, przyciągając nie tylko uczniów i młodych uczestników, ale także ich rodziców. Na spotkania z autorami przychodziły także osoby dojrzałe, które mówiły nam, że dopiero teraz mają czas na powrót do tego, co pasjonowało ich w szkole, na czytanie o fizyce czy chemii. To pokazuje, że kultura i nauka mogą iść w parze, a literatura i książki, które dla nas, bibliotekarzy, są najważniejsze, to niewyczerpane źródło wiedzy i inspiracji – mówi Marcin Wiktor, zastępca dyrektora Biblioteki Sopockiej i koordynator projektu.

Od kwietnia 2021 roku odbyło się łącznie 21 wydarzeń. W Bibliotece Sopockiej gościli m.in. dr Aleksandra Kardaś, która opowiadała o tym, że spadające krople deszczu mają kształt klusek śląskich, Marcin Łobejko i Łukasz Lamża radzili, by wchodząc w świat kwantów pozbyć się zdrowego rozsądku, z patolożką Paulina Łopatniuk zgłębialiśmy znaczenie patomorfologii we współczesnej medycynie, z Anną Herbich-Zychowicz, autorką bestsellerowych „Dziewczyn z Powstania” rozmawialiśmy o bohaterkach w najnowszej historii Polski, zaś Dionisios Sturis przybliżył wszystkim greckie zwyczaje kulinarne oraz wyzwania polityczne, z jakimi mierzyła się Grecja w ostatnich latach.

Z kolei podczas warsztatów młodzież uczyła się budować pszczele hotele, odkrywała tajemnice Australii, odwiedziła mobilne planetarium oraz badała właściwości chemiczne niektórych pierwiastków, które odkryć można tylko po zmroku.

– Mam nadzieję, że wydarzenia w naszej Bibliotecznej Akademii Nauk stały się dla wszystkich inspiracją do własnych poszukiwań, czytelniczych i naukowych. Co najważniejsze, inspiracje te nie kończą się wraz z zakończeniem projektu. Można nadal z nich korzystać, wchodząc na blog, gdzie znajdują się linki do relacji wideo ze spotkań – podkreśla Marcin Wiktor.

Zobacz też relacje z projektu

Źródło zdjęć: mat.pras.