spot_img

Clear Reader, pętla indukcyjna, powiększalnik i inne urządzenia

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku dzięki dotacji Samorządu Województwa Pomorskiego zakupiła sprzęt ułatwiający korzystanie ze zbiorów przez osoby z dysfunkcjami wzroku, słuchu i uniemożliwiającymi samodzielne poruszanie się. To początek zmian, jakie szykuje biblioteka w ramach dostępności.

W sierpniu w Bibliotece zainaugurowano bezpłatną usługę „Książka do domu”, gdzie zamówienia czytelników dostarczane są pojazdem elektrycznym.

W Bibliotece Głównej na Targu Rakowym przy stanowisku portierni została zainstalowana pętla indukcyjna okienkowa przeznaczona do miejsca obsługi bezpośredniej. To ogromne wsparcie dla osób niedosłyszących. Czytelnik, podchodząc do okienka, włącza w aparacie słuchowym program do odbioru sygnału z pętli. System jest bezobsługowy i automatycznie wysyła sygnał do aparatu słuchowego. Pętla wzmacnia odbiór komunikatów, ułatwia poruszanie się po budynku oraz usprawnia poszukiwania przez czytelnika interesujących go pozycji książkowych.

Ponadto w Czytelni zostało zainstalowane urządzenie lektorskie Clear Reader. Jest to proste w obsłudze urządzenie lektorskie, które przy pomocy skanowania, przetwarza tekst na mowę i odczytuje przetworzone dokumenty. Seniorzy, będący częstymi gośćmi filii oraz czytelnicy z niepełnosprawnością wzrokową mogą dyskretnie odsłuchać zapisany tekst przy pomocy słuchawek lub zobaczyć go na ekranie w powiększeniu. W Bibliotece Babie Lato na Przymorzu stanął natomiast Powiększalnik, którego główną funkcją jest wyświetlanie powiększonego tekstu książek czy gazet na dużym ekranie. Posiada on prosty w obsłudze panel kontrolny umożliwiający regulację ostrości oraz kontrastu według potrzeb czytelnika.

Warto wspomnieć o funkcjonującej od 1991 roku Bibliotece bez Barier. Filia zajmuje się obsługą osób ze specjalnymi potrzebami czytelniczymi, w tym z osobami z niepełnosprawnościami wzroku, dysleksją czy spektrum autyzmu.

Bibliotekarze zatrudnieni w naszej filii mają niezbędną wiedzę w zakresie potrzeb takich osób. Nasza Filia oferuje czytelnikom bogaty, liczący ok. 5 tysięcy zbiór audiobooków na płytach mp3 – mówi Dorota Domeracka, kierowniczka Biblioteki bez Barier.

Biblioteka ma przygotowany plan konsekwentnego dostosowania poszczególnych Filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku na rok 2022, by każdy czytelnik miał zapewniony równy dostęp do kultury. Instytucja dokłada wszelkich starań, by niwelować napotkane i komunikowane przez czytelników trudności. Nie zapomina również o kulturze online i regularnie dodaje napisy do opublikowanych przez nich nagrań video czy tworzy napisy alternatywne na fanpage na Facebooku @BibliotekaPublicznaGdansk.

Materiały promocyjne Biblioteki zostały już przetłumaczone na język angielski, rosyjski i ukraiński odpowiadając na potrzeby przyjezdnych mieszkańców Gdańska. Planowane jest również uzupełnienie księgozbioru o pozycje we wspomnianych językach. Wojewódzka i Miejska Biblioteka w Gdańsku stara się włączać w różne akcje wspierające imigrantów. Celem Biblioteki na nowy rok jest stworzenie przyjaznej przestrzeni do dialogu międzykulturowego.

Źródło zdjęć: freepik.com