spot_img

Nowa lokalizacja filii bibliotecznej w Złotnikach

Filia biblioteczna w Złotnikach działająca w strukturach organizacyjnych Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Suchy Las od 21 września 2021 zaczęła pracę w nowej lokalizacji przy ul. Dworcowej 2 w przebudowanym obiekcie dworca PKP.

Stacja kolejowa w Złotnikach jest jednym z najstarszych obiektów w regionie, który od zawsze pełnił ważną role w życiu tutejszych mieszkańców. Obecnie zrewitalizowany z ogromną dbałością o elementy konstrukcji szachulcowej, unowocześniony i przystosowany dla osób niepełnosprawnych otrzymał drugie życie.

Budynek starego dworca został funkcjonalnie podzielony na trzy niezależne części. Część magazynową przeznaczono na bibliotekę z czytelnią, nastawnię na poczekalnię dla pasażerów, a główną część budynku z poczekalnią na siedzibę Straży Gminnej.


Do biblioteki prowadzą dwa wejścia, jedno od frontu, a drugie od strony peronu i poczekalni, tak aby podróżni bez wychodzenia na zewnątrz mogli z niej korzystać. Biblioteka została zlokalizowana na trzech kondygnacjach. Na parterze umieszczone zostały przede wszystkim zbiory dla najmłodszych użytkowników wraz ze stanowiskiem obsługi, powiązanym z zapleczem socjalnym. Na antresoli mieszczą się regały z literaturą beletrystyczną dla dorosłych, a także biografie, reportaże i audiobooki. Tu można również skorzystać z miejsca do obsługi katalogu on-line. Na poziomie piwnic zlokalizowano część gospodarczą wraz z magazynem książek z inwentarzem publikacji popularnonaukowych, udostępnianych czytelnikom na zamówienie.

Filia biblioteczna w Złotnikach jest w całości skomputeryzowana, co niezwykle ułatwia organizację pracy. Katalog jest dostępny wyłącznie on-line z usługą internetowego zamawiania książek. Obecnie w Złotnikach można skorzystać z ponad 13 tysięcy woluminów, około 140 audiobooków, a także zaprenumerowanych czasopism. Biblioteka świadczy usługi w zakresie wypożyczeń na zewnątrz, udostępniania zbiorów na miejscu oraz prasy, udzielania informacji rzeczowych i bibliograficznych.

Nowa placówka funkcjonuje w godzinach od 12.00 do 18.00 w każdy wtorek, środę oraz czwartek. Oficjalne otwarcie całego obiektu odbędzie się 18 listopada 2021 roku.


Źródło zdjęć: mat.pras. CKiBP w Suchym Lesie