Biblioteczni wysłannicy i książki bez liku

Dwie inspiracje od Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna.

Biblioteka otwarta na każdego

Celem projektu „Biblioteka otwarta na każdego” jest podzielenie się czytelniczą i literacką pasją z odbiorcą, który zwykle nie ma możliwości skorzystać z bibliotecznej oferty. Miejska książnica wychodzi tutaj z prostego założenia, że jeśli czytelnik sam nie może przyjść do biblioteki to należy wybrać się do niego. Ta odwrotna droga do odbiorcy odbywa się w miejscach zwykle pomijanych.

Partnerami bibliotecznego projektu są ośrodki zamknięte: Środowiskowy Dom Samopomocy „Dom Tęcza”, Zakład Karny w Gębarzewie, Dom Seniora „Jesienny Azyl” i Dom Pomocy Społecznej im. Małżonków Terakowskich, ale również Miejskie Świetlice Socjoterapeutyczne. Tam też przez ostatnie dwa miesiące pojawiali się biblioteczni wysłannicy, których zadaniem było pokazywać, opowiadać i inspirować książką, literaturą, ale także wspólnie tworzyć, pracować i towarzyszyć uczestnikom warsztatów. Do tej pory odbyło się łącznie ponad 70 spotkań, w których uczestniczyło przeszło 150 osób.

Książek bez liku mamy w tym koszyku

W listopadzie podczas wizyty w Filii nr 2 „Pod Sówką” czytelnicy mogą skorzystać z propozycji pod nazwą „Książek bez liku mamy w tym koszyku”. Zadaniem uczestnika zabawy jest oszacowanie, ile książek dla dzieci i dla dorosłych zmieściło się w specjalnie przygotowanym, jesiennym koszyku. Dla zwycięzców czekają pudełka ze słodyczami do podjadania podczas czytania.

Źródło zdjęć: freepik.com, mat.pras.