spot_img

Adwentowe czytanie na święta

Adwentowe czytanie na święta to akcja skierowana do uczniów klas 1–3. Z powodzeniem może być przeprowadzona także wśród starszych uczniów lub w bibliotekach innych niż szkolne.

Głównym celem akcji jest wyrabianie nawyku codziennego czytania wśród dzieci. Dodatkowo uczniowie mają za zadanie wykonanie prac plastycznych inspirowanych czytanymi książkami.

– Pomysł jest bardzo prosty: wraz z wychowawcą wybieramy jedną z dostępnych wartościowych i dostosowanych do wieku książek adwentowych (podział na 24 rozdziały, tematyka okołoświąteczna) i codziennie czytamy dzieciom po jednym rozdziale. Tak aż do ostatniego dnia nauki przed przerwą świąteczną. Ze względu na weekendy, trzeba było zaplanować rozpoczęcie akcji wcześniej niż 1 grudnia, bo już 19 listopada. Dzięki temu 22 grudnia, podczas tradycyjnych klasowych wigilijek, dzieci będą mogły poznać zakończenie historii, którą śledziły przez miesiąc – mówi Karolina Ciemniewska, bibliotekarka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wiśle. – To czytelniczo-świąteczne wyzwanie nie wymaga żadnych nakładów finansowych (adwentowe książki dla dzieci dostępne są w większości bibliotek miejskich), konieczna jest jednak współpraca bibliotekarzy i nauczycieli, a także przekonanie, że dla czytania warto „stracić” 15 minut lekcji każdego dnia. Po zeszłorocznej akcji już wiemy, że warto! – zachęca.


W 2020 roku uczniowie poznali następujące książki: Jak Winston uratował Święta, Kosmiczne Święta, Grudniowy gość, Elf do zadań specjalnych, Niezwykły Święty Mikołaj.

– Zeszłoroczna edycja została przyjęta przez uczniów i nauczycieli z dużym entuzjazmem. Dzieci zainteresowały się losami bohaterów i przypominały nauczycielom o codziennym czytaniu. Niestety, zdalne nauczanie przeszkodziło w tym, co najlepsze podczas wspólnego czytania: bezpośredni kontakt czytającego ze słuchaczami, obcowanie z książką, przyglądanie się ilustracjom, spontaniczne pytania. Skrócony czas lekcji nie sprzyjał spokojnemu czytaniu i rozmowie. Mimo to nauczycielom udało się sprawnie przeprowadzić tę akcję, poruszając na lekcjach tematy związane z bieżącymi treściami tzw. adwentówek. Wykonano także wiele ciekawych prac plastycznych inspirowanych czytanymi książkami – podsumowuje Karolina Ciemniewska.


Źródło zdjęć: freepik.com