spot_img

Wyspa Książka. Jak zdobyć nową publiczność czytelniczą?

Już 28 października startuje międzynarodowy projekt „Wyspa Książka – kierunek Północ”. W jego ramach Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu organizuje między innymi debatę online „Jak zdobyć nową publiczność czytelniczą?”.

Wyspa Książka – kierunek Północ

Celem projektu „Wyspa Książka – kierunek Północ” jest poprawa dostępu do kultury, poprzez angażowanie rodzin i grup rówieśniczych w twórcze wspólne działania w obszarze literatury, rozwój kompetencji w zakresie edukacji czytelniczej i docieraniu do nowych grup odbiorców. W całej Polsce obserwujemy niepokojący spadek zainteresowania literaturą, która zabiega o uwagę młodego człowieka, konkurując z nowymi technologiami. We Wrocławiu ani na Dolnym Śląsku nie było do tej pory Festiwalu Literatury Dziecięcej wykorzystującego potencjał sieci Miejskiej Biblioteki Publicznej im. T. Różewicza, zaangażowanych w promocję czytelnictwa osób, organizacji współpracujących ze środowiskiem lokalnym i silnych merytorycznie partnerów z Polski i Norwegii.

Działania

W ramach projektu zrealizowane zostaną nastepujące działania:

  • Job shadowing bibliotekarzy i edukatorów podczas festiwalu literatury w Norwegii.
  • Dzień polski na Festiwalu w Norwegii/ Dzień norweski na Festiwalu w Polsce – prezentacja trendów we współczesnej lit. dla dzieci.
  • Warsztat on-line z ekspertami i opracowanie rozwiązań dla Polski i Norwegii w obszarach: metody dotarcia do nieczytających dzieci i rodziców, współczesne skuteczne sposoby komunikacji, budowa publiczności w grupach zagrożonych wykluczeniem.
  • Międzynarodowe seminarium z obszaru edukacji czytelniczej i docierania do nowych grup odbiorców – warsztaty, prezentacje, wymiana doświadczeń bibliotekarzy i edukatorów. Publikacja na stronie projektu scenariuszy zajęć w jęz. polskim i angielskim.
  • Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej we Wrocławiu.

Jak zdobyć nową publiczność czytelniczą?

Debata odbędzie się 28 października 2021 roku o godz. 12 na Facebooku biblioteki. W jej trakcie paneliści odpowiedzą na pytania:

  • Gdzie szukać nowej publiczności i jak budować komunikację?
  • Czy dziecko nieczytających rodziców ma szansę stać się wytrawnym czytelnikiem?
  • Co mogłoby przekonać rodziców z grupy nieczytającej do uczestnictwa w wydarzeniach promujących czytelnictwo wśród dzieci?
  • Czy programy bookstartowe można traktować jako wyrównanie szans dla dzieci czytających i nieczytających rodziców?
  • Jak podtrzymać zainteresowanie książką, które zakiełkowało w małym dziecku?

Źródło zdjęć: Sylwii Tracz, MBP im. T. Różewicza we Wrocławiu