spot_img

Miejsca Aktywności Lokalnej w bibliotekach

W trzech kolejnych filiach Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy uruchomiono MAL-e, czyli bezpłatne Miejsca Aktywności Lokalnej. Mają one za zadanie wspierać lokalne pomysły, inicjatywy oraz działania kulturalne i społeczne mieszkańców Targówka.


Biblioteka w ten sposób chce wesprzeć lokalną społeczność, tworzyć relacje sąsiedzkie oraz zachęcać do uczestnictwa w kulturze, a także wypożyczania książek.

W bibliotece działa już dziewięć MAL-i, w których do dyspozycji społeczności jest komfortowa przestrzeń do spotkań wyposażona w sprzęt potrzebny do działań. Idea zachęca wszystkich do współtworzenia programu i organizacji wydarzeń. W całej Warszawie jest ponad 100 MAL-i, w tym 20 w dzielnicowych bibliotekach publicznych.

W regulaminie korzystania z MAL-i wymieniono formalne zasady korzystania z przestrzeni oraz dobre obyczaje:

  • Szanujmy się wzajemnie bez względu na wiek, status społeczny, wyznawane poglądy, płeć, religię.
  • „Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka” – szanujmy czas, wolność wypowiedzi i ekspresję innych.
  • Pozostaw miejsce i przestrzeń w takim stanie jakbyś chciał ją zastać – dbajmy o porządek i czystość.
  • Podziel się, jeśli korzystasz z przestrzeni MAL i daj coś od siebie – pomysł, uśmiech, kawę, herbatę, ciastka, cukier.

Źródło zdjęć: freepik.com