spot_img

Czytelnia pod wierzbą i książkokrążenie

Biblioteka Publiczno-Szkolna w Świętnie (filia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn) ma „Czytelnię pod wierzbą”. Miejsce do czytania powstało na skwerze przed biblioteką i salą wiejską. Ma integrować lokalną społeczność i służyć czytelnictwu. Dodatkowo uruchomiono tu akcję pod nazwą „Książkokrążenie”.

W plenerowej „Czytelni pod wierzbą” ustawiono ławki, stoliki, leżaki, piaskownicę oraz budkę bookcrossingową, czyli serce czytelni. Odbywają się tutaj spotkania – te spontaniczne przy książce lub organizowane przez bibliotekarzy.

Można tutaj przynieść książki, które posiadamy w naszych prywatnych zbiorach. Z budki bookcrossingowej można wziąć do przeczytania pozostawione książki i zabrać je do domu. Można, ale nie trzeba ich zwracać w to samo miejsce; można też „posłać w świat” dalej, przekazać komuś innemu, aby książka krążyła wśród czytelników. Stąd też polska nazwa tej akcji to Książkokrążenie – zachęca biblioteka.

Inicjatorką utworzenia tego punktu jest Anna Skorupińska, która pracuje w tutejszej bibliotece. Pomysł polegał na stworzeniu przestrzeni, gdzie chętnie pojawią się mieszkańcy, zwłaszcza dzieci i młodzież, aby odpocząć, spotkać się i dobrze spędzić czas. Chodziło też o to, by przyciągnąć młodych do biblioteki i zaproponować czytanie jako formę rozrywki i relaksu – informuje biblioteka na swoim Facebooku.


Źródło zdjęć: BPMiG Wolsztyn