spot_img

28. Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego przyznana

W Miejskiej Bibliotece Publicznej GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu wręczono statuetkę Koziołka Matołka. Laureatem 28. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego został Jan Bliźniak za książkę Śrubek i tajemnice Maszynerii.

– Autor stworzył świat, który jest komplementarny; cała maszyneria jest samowystarczalna, nie potrzebuje niczego więcej, by działać. To opowieść, która porusza problem dążenia społeczeństwa do wolności. To też swego rodzaju traktat o wolności, bowiem maszyny sprzeniewierzyły się celowi własnego stworzenia. Odkryły, że stworzył je człowiek, który jest słaby. Książka pokazuje człowieka w zderzeniu z robotami jako tego najsłabszego. Zmusza zatem do zadania pytania w kontekście świata maszynerii – jaka jest współcześnie kondycja współczesnego człowieka? – ocenili jurorzy konkursu.


Wyróżnienia

Jurorzy przyznali także dwa wyróżnienia. Joanna Jagiełło otrzymała je za książkę Urodziny, która porusza problem wykluczenia. Jak wskazano w werdykcie, w prosty sposób prezentuje sytuację współczesnego dziecka, wskazując na trudności w interakcjach między dziećmi, spowodowanych innością, brakiem akceptacji czy empatii.

Wyróżnienie otrzymał też Krzysztof Kochański za książkę Selfie ze stolemem. Autor „w ciekawy sposób łączy kaszubski regionalizm, fantastykę i sprawy egzystencjalne”.

Na tegoroczny konkurs napłynęło 98 tytułów.

W ramach 28. edycji nagrody organizator – Miejska Biblioteka Publiczna GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu przygotowywała również wiele inicjatyw. Wśród nich były spotkania autorskie i ilustratorskie, warsztaty, webinaria, konkursy, szkolenia, wystawy czy konferencje. Spotkania miały na celu rozwijać wiedzę o polskiej literaturze wśród dzieci oraz wspomagać nauczycieli, bibliotekarzy i edukatorów w procesie pracy nad i z książką, a także promować czytelnictwo wśród dzieci.

Lustro Biblioteki objęło nagrodę i wydarzenia swoim patronatem.


Źródło zdjęć: mat.pras.