spot_img

Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego – patronat Lustra Biblioteki

Już 8 października na uroczystej gali w Bibliotece GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu poznamy zwycięski tytuł i zdobywcę Koziołka 28. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej.

„Mądra głowa” to hasło przewodnie tegorocznej edycji Nagrody, której nadrzędnym celem jest promowanie najlepszych polskich książek dla dzieci, spełniających rygorystyczne kryteria oceny pod względem literackości, przesłania oraz zgodności z radosną wizją twórczości, jaką uprawiał patron – Kornel Makuszyński.

„Mądra głowa” staje się tu synonimem gromadzenia, uzupełniania i tworzenie wiedzy. To symbol działań promujących czytelnictwo wśród dzieci i jednocześnie przygotowanie narzędzi dla nauczycieli, bibliotekarzy i edukatorów, dzięki którym będą mogli skutecznie promować najlepsze polskie publikacje wśród dzieci. „Mądra głowa” to także odniesienie do najważniejszych odbiorców – dzieci. Dzięki uczestniczeniu w działaniach proponowanych w ramach Nagrody będą mogły gromadzić swoje doświadczenie czytelnicze, które zaprocentuje w przyszłości.

W ramach 28. Ogólnopolskiej Nagrody przygotowywanych jest wiele inicjatyw, takich jak spotkania autorskie i ilustratorskie, warsztaty, webinaria, konkursy dla nauczycieli i bibliotekarzy, szkolenia, wystawy, konferencje, które mają na celu rozwój wiedzy o polskiej literaturze dla dzieci oraz wspomaganie nauczycieli, bibliotekarzy i edukatorów w procesie pracy nad i z książką i promocji czytelnictwa wśród dzieci.

Spośród 98 tytułów zgłoszonych do 28. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, jury Nagrody pod przewodnictwem prof. dr hab. Alicji Ungeheuer-Gołąb wybrało 10 książek nominowanych. W finale znalazły się trzy tytuły: Selfie ze stolemem Krzysztofa Kochańskiego, Śrubek i tajemnice Maszynerii Jana Bliźniaka oraz Urodziny Joanny Jagiełło.


Źródło zdjęć: mat.pras.