Problematyka konserwacji zabytkowych druków z XIX wieku

Konserwatorzy z Instytutu Konserwacji Zbiorów Bibliotecznych Biblioteki Narodowej, poza przeprowadzaniem przeglądów konserwatorskich materiałów wytypowanych do digitalizacji oraz asystą przy skanowaniu szczególnie wartościowych lub trudnych w obsłudze obiektów zabytkowych, zajmują się konserwacją czynną. Wykonują zabiegi i działania z pogranicza konserwacji interwencyjnej i restauracji, poprzedzające i umożliwiające zarówno proces masowego odkwaszania, jak i digitalizację obiektów. Jednak kiedy trzeba ratować wyjątkowy obiekt, wykonywana jest pełna konserwacja tradycyjna. Tak było w przypadku cennego druku z 1896 roku, w charakterystycznej dla XIX wieku oprawie, zawierającego ilustracje wykonane w popularnej w tym czasie technice druku kolorowego – chromolitografii. Mowa o egzemplarzu pierwszego wydania baśni Marii Konopnickiej Historia o krasnoludkach i o sierotce Marysi.

Zachęcam do lektury artykułu Problematyka konserwacji zabytkowych druków z XIX wieku na przykładzie książki Marii Konopnickiej „Historia o krasnoludkach i o sierotce Marysi” – pierwodruku ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie, który ukazał się w czasopiśmie „Notes Konserwatorski” nr 22.

Nieznana dotąd edycja jednej z najbardziej poczytnych polskich książek dla dzieci z oryginalnymi chromolitografiami została uratowana przed nieuchronnym rozpadem, jak również utrwalona w wersji cyfrowej dla przyszłych pokoleń w bibliotece polona.pl.

Źródło zdjęć: bn.org.pl