Powstanie Muzeum Cypriana Norwida

Trwają prace nad projektem utworzenia pierwszego w Polsce Muzeum Cypriana Norwida, które ma się mieścić w pałacu w Dębinkach. W projekt zaangażowane są powiat wyszkowski, gmina Zabrodzie, Fundacja Museion Norwid, a partnerem będzie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – informuje Instytut Książki.

18 sierpnia rada powiatu wyszkowskiego podjęła uchwałę o przeznaczeniu po 30 tys. zł przez najbliższe trzy lata na projekt utworzenia muzeum oraz promocję postaci i twórczości Cypriana Norwida. W latach 2022-2024 po 30 tys. zł rocznie na ten cel mają przeznaczyć także gmina Zabrodzie i Fundacja Cypriana Norwida. 25 sierpnia w pałacu w Dębinkach odbędzie się sesja rady gminy Zabrodzie, która ma podjąć uchwałę w sprawie utworzenia i prowadzenia – jako wspólnej instytucji kultury – Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach, gdzie artysta spędził lata dzieciństwa, kiedy po śmierci rodziców trafił pod opiekę Ksawerego Dybowskiego, właściciela majątku Dębinki. Tu także autor Promethidiona wracał w latach młodości i przed wyjazdem zagranicę. Od kilku lat opiekę nad obiektem prowadzi Fundacja Museion Norwid, której głównym celem jest doprowadzenie do utworzenia w tym miejscu pierwszego w kraju muzeum poświęconemu Norwidowi.

Więcej: instytutksiazki.pl

Źródło zdjeć: materiały polona.pl